Ludzie ludziom zgotowali ten los. Wystawa po konkursie plastycznym w Tychach.

 


Ludzie ludziom zgotowali ten los – pod tym hasłem po raz 19. odbył się Międzynarodowy Konkurs Plastyczny im. Augusta Kowalczyka, który organizuje MDK 1 w Tychach pod dyrekcją Teresy Wodzickiej, pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia.

Do końca kwietnia w MDK 1 trwa wystawa XIX Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka.

W tym roku najlepsze prace jury wybierało spośród 875 nadesłanych głównie z Polski (768), ale także z Ukrainy (47), Czech (19), Francji (18), Rosji (10), Białorusi (8) i Włoch (7).

Na pokonkursowej wystawie można oglądać 159 z nich. Wśród nagrodzonych jest praca Dominiki Widlarz, wnuczki urodzonej w KL Auschwitz Barbary Puc, która od lat jest jednym z gości pokonkursowej gali – świadków historii lub strażników pamięci. Jej niezwykłą opowieść o tym, jak jej rodzice (mama w 3. miesiącu ciąży) trafili do obozu koncentracyjnego i co tam przeżyli znają laureaci tego konkursu. Jeszcze kilka lat temu jej opowieść była jedną z wielu, jakie były przedstawiane podczas tych spotkań z młodzieżą, ale z roku na rok świadków historii ubywa. W zeszłym roku zmarło aż dwóch z tych, którzy jeszcze podczas 18. edycji konkursu dzielili się swoimi doświadczeniami obozowymi. Byli to Jerzy Fijołek i Artur Krasnokucki. W tym roku pozostali tylko Jerzy Maria Ulatowski i wspomniana Barbara Puc. Po raz pierwszy do tego grona dołączyła Barbara Kruczkowska.


Źródło : http://www.dziennikzachodni.pl/