Konsultacje społeczne dotyczące metropolii śląskiej.

 


41 gmin i blisko 2,3 mln mieszkańców, znalazło się w granicach tworzonego w województwie śląskim pierwszego w Polsce związku metropolitalnego. Jego proponowany kształt przedstawił podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta prezydent Katowic Marcin Krupa. Wkrótce we wszystkich „aspirujących” gminach odbędą się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy Śląska i Zagłębia zdecydują o przystąpieniu do metropolii.

Podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji katowickiej Rady Miasta podjęto dwie uchwały w związku z powołaniem w województwie związku metropolitalnego. Obie dotyczą konsultacji społecznych. Pierwsza obejmuje tylko mieszkańców Katowic. Druga, zgodnie z nowymi kompetencjami nałożonymi na stolicę aglomeracji, dotyczy przeprowadzenia konsultacji w gminach, które chcą znaleźć się w tworzonym związku.Katowiccy radni w podjętej uchwale zwrócili się więc do rad gmin o przeprowadzenie konsultacji w: Będzinie, Bieruniu, Bobrownikach, Bojszowach, Bytomiu, Chełmie Śląskim, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Gierałtowicach, Gliwicach, Imielinie, Kobiórze, Knurowie, Lędzinach, Łaziskach Górnych, Mierzęcicach, Mikołowie, Mysłowicach, Ożarowicach, Piekarach Śląskich, Pilchowicach, Psarach, Pyskowicach, Radzionkowie, Rudzie Śląskiej, Rudzińcu, Siemianowicach Śląskich, Siewierzu, Sławkowie, Sosnowcu, Sośnicowicach, Świerklańcu, Świętochłowicach, Tarnowskich Górach, Tychach, Wojkowicach, Wyrach, Zabrzu i Zbrosławicach.

Przeprowadzenie konsultacji społecznych jest obligatoryjnym etapem procesu tworzenia związku metropolitalnego. Jak wynika z harmonogramu prac przedstawionego przez prezydenta Katowic, wyżej wymienione gminy w najbliższą środę podejmą stosowne uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji „ze swoimi” mieszkańcami. Wyniki konsultacji powinny być znane do połowy maja.

Przypomnijmy, że Sejm uchwalił ponad partyjnymi podziałami ustawę metropolitalną dla województwa śląskiego 9 marca. Tydzień później ustawa przeszła przez Senat, a 4 kwietnia swój podpis pod dokumentem złożył prezydent RP Andrzej Duda. Uroczyste podpisanie ustawy odbyło się symbolicznie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Ustawa obowiązuje od 7 kwietnia.
Zgodnie z intencją rządu i samorządów związek metropolitalny w woj. śląskim powinien powstać 1 lipca tego roku, a zacząć działać 1 stycznia 2018 roku. Wtedy metropolia dostanie z budżetu centralnego ok. 250 milionów złotych rocznie m.in. na wypracowanie wspólnego transportu publicznego działającego na terenie związku, uporządkowanie przestrzeni publicznej i promocję.

Źródło : http://slask.onet.pl/