Oprowadzanie kuratorskie po nowo otwartej wystawie w Muzeum Miejskim.

 


8 kwietnia o godz. 11.00 Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza do Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9) na oprowadzanie kuratorskie po nowo otwartej wystawie „Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty”. Oprowadzi historyk sztuki Patryk Oczko.

Marek Dziekoński (1930-2002) działał głównie w Tychach oraz we Wrocławiu. Jego dorobek twórczy stanowią liczne zrealizowane projekty, m.in.: budynek Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (współautor: Ewa Dziekońska), pawilon Klubu Górniczego w Tychach, hala sztucznego lodowiska w Tychach.

Na wystawie w Dawnej Młótowni pokazane zostały projekty ukazujące różne fazy rozwoju koncepcji, zarówno tych zrealizowanych, jak i pozostałych wyłącznie na papierze.

W wielu przypadkach zestawiono je z dokumentacją fotograficzną modeli, obiektów w trakcie budowy oraz tuż po jej ukończeniu. Niejednokrotnie też fotografie to jedyny śladem architektonicznej koncepcji.
W przypadku obiektów istniejących, ukazany obraz pierwotny skonfrontowany został ze stanem obecnym, dając możliwość refleksji nad trwałością dorobku pracowitego życia twórcy oraz zmiennością recepcji wartości estetycznych.

Kolejne oprowadzanie kuratorskie zaplanowano na 22 kwietnia o godz. 12.00. Wówczas, w ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Wolnej Sztuki, szczegółowo omówionych zostanie pięć wybranych obiektów, które możemy zobaczyć na ekspozycji.

Wstęp na wystawę oraz na spotkania z kuratorem jest bezpłatny.


Źródło : http://umtychy.pl/