Śląskie będzie ponad dwumilionową metropolią.

 


Sejm przyjął ustawę metropolitalną dla naszego województwa. Zgodnie z zapowiedziami, metropolia ma zacząć swoją oficjalną działalność 1 stycznia 2018 roku. Co te zmiany oznaczają dla mieszkańców?

Utworzenie metropolii wiąże się przede wszystkim z korzyściami finansowymi. To zastrzyk gotówki z budżetu państwa w wysokości 250 milionów rocznie. Na co te pieniądze zostaną przeznaczone? Głównie na lepszą organizację transportu publicznego oraz bardziej przyjaznym wykorzystaniem wspólnej przestrzeni. To także środki na rozwój całego obszaru metropolii oraz jego promocję.

– Przyjęcie ustawy pozwoli na utworzenie silnego związku na obszarze, który ma wszelki potencjał, aby być metropolią i konkurować z podobnymi regionami w Europie. To dla nas ogromna szansa na wszechstronny rozwój. Jestem przekonana, że województwo śląskie dzięki ustawie metropolitalnej może zyskać m.in. w sferze gospodarczej, kulturalnej, naukowej, medycznej, edukacyjnej czy turystycznej, sportowej i rekreacyjnej, znacząco przyśpieszając upowszechnianie innowacji i wprowadzanie korzystnych zmian – wymienia korzyści płynące ze zmian Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitarnego.

Elementem niezbędnym do utworzenia metropolii jest ilość mieszkańców. Nie może być ich mniej niż 2 miliony. Naszą aglomerację ma tworzyć 2 mln 32 tys. mieszkańców. W jej skład mają wejść 27 miasta ze Śląska i Zagłębia: Będzin, Bieruń, Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Gierałtowice, Imielin, Katowice, Lędziny, Łaziska Górne, Knurów, Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Pyskowice i Radzionków, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Sławków, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, Knurów, Tarnowskie Góry oraz Wojkowice.

Brak chęci współtworzenia metropolii zadeklarował Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

W myśl obecnych planów, ustawa powinna zostać opublikowana na przełomie marca i kwietnia. Na jej podstawie 1 lipca 2017 roku ma powstać metropolia, która oficjalną działalność rozpocznie 1 stycznia 2018 roku.
Sejm ustawę metropolitarną dla województwa śląskiego przyjął w czwartek, 9 marca. Za przyjęciem głosowało 432 z 439 posłów. Teraz ustawa trafi do Senatu.


Źródło : http://slask.eska.pl/