Martyna Wojciechowska wspiera budowę Świetlikowa w Tychach.

 


– Sporą część dzieciństwa spędziłam w szpitalach, które nie były przyjazne mały pacjentom. Dlatego wspieram placówki, w których dzieci mogą mieć namiastkę domu – mówiła Martyna Wojciechowska podczas wizyty w Tychach. Podróżniczka, pisarka i reporterka pomoże wybudować tu „Świetlikowo”, miejsce, w którym nieuleczalnie chore dzieci spędzą z rówieśnikami ostatnie dni życia.
Świetlikowo będzie placówką, łączącą pierwszy w Polsce ośrodek opieki dziennej dla nieuleczalnie chorych dzieci oraz hospicjum stacjonarne dla najmłodszych. Przy ul. Jaroszowickiej wybuduje je Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci, która od ośmiu lat, w ramach Hospicjum Domowego, obejmuje opieką nieuleczalnie chore dzieci w ich własnych domach. Teraz Natasza Godlewska, prezes fundacji, chce stworzyć miejsce, w którym śmiertelnie chorzy pacjenci mogliby spędzać czas z rówieśnikami, pod okiem pielęgniarek. – Na maluchy czekać będą magiczne chwile w sali doświadczania świata, w pokoikach będą unosiły się zapachy mięty, czekolady, wanilii. Przygotujemy je tak, by dzieci mogły poznawać świat leżąc w łóżku. Na co dzień rehabilitant pomoże w poruszaniu się, a kiedy dziecko się zmęczy, wolontariusz zagra na gitarze lub poczyta książkę – mówi Godlewska.

Ośrodek opieki dziennej ma powstać w tym roku, w przyszłym zaś – całodobowe hospicjum. Na obie inwestycje potrzeba 3 mln zł.

W zebraniu tej kwoty pomoże Martyna Wojciechowska, która wcześniej mocno angażowała się w budowę kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei we Wrocławiu. – Kiedy jako dziecko leżałam w szpitalach, mama mogła odwiedzać mnie tylko w wyznaczonych godzinach, brakowało mi też wsparcia psychologa. Tymczasem mały pacjent potrzebuje ciepła i bliskości. Trzeba tworzyć miejsca, które to zapewnią – mówiła Wojciechowska.

Budowę „Świetlikowa można wesprzeć, wpłacając dowolną kwotę na konto: 78 84350004 0000 0000 4620 0006


Źródło : http://katowice.wyborcza.pl/