GM Manufacturing Poland zostanie sprzedany? Pracownicy tyskich oddziałów zdezorientowani.

 


Agencje Reuters i Bloomberg twierdzą, że decyzja w sprawie ewentualnego przejęcia Opla może zapaść w ciągu najbliższych dni. Pracownicy boją się o swoją przyszłość.

Francuski koncern motoryzacyjny PSA, który jest właścicielem marek Citroen i Peugeot, rozważa możliwość kupna firmy Opel należącej do General Motors.

Opel działający w Polsce pod szyldem General Motors Manufacturing Poland zatrudnia ok. 4,1 tys. osób. W skład spółki wchodzą trzy zakłady: fabryka samochodów osobowych w Gliwicach, zakład produkcji silników w Tychach oraz zlokalizowane w Tychach Centrum Usług Wspólnych. Zatrudnieni w nich pracownicy nie ukrywają swojego zdenerwowania, zdezorientowania i zaniepokojenia. Nie mają pewności czy nowe plany biznesowe odbywające się na najwyższych szczeblach obu koncernów wpłyną na ich miejsca i warunki pracy.

Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” apeluje do polskiego rządu, a zwłaszcza do Ministerstwa Rodziny i Pracy oraz do Ministerstwa Rozwoju, by wzorem innych państw monitorowano sprawę. Prosi o zorganizowanie spotkania przedstawiciela rządu z załogą Opla.

Rozmowy GM i PSA prowadzone ponad głowami pracowników spotkały się z ostrym sprzeciwem niemieckich i brytyjskich związków zawodowych. Niemiecki IG Metal zastrzega, że rozmowy o sprzedaży Opla bez udziału rad zakładowych są naruszeniem europejskich praw współdecydowania.


Źródło : http://www.motofakty.pl/