Na co idą moje pieniądze? Jak wygląda budżet miasta ?

 


Od dziś (30.01) mieszkańcy Tychów bardzo łatwo i szybko mogą sprawdzić jak wygląda budżet miasta na nowy rok, dowiedzieć się ile pieniędzy z ich podatku gmina przeznacza dziennie na funkcjonowanie komunikacji miejskiej, lokalnej szkoły czy na oświetlenie ulic.

I wcale nie trzeba przeglądać złożonej z wielu stron uchwały budżetowej, wystarczy wejść na stronę nacoidamojepieniadze.pl.

Wszystkie informacje na stronie są przygotowywane na podstawie uchwały budżetowej miasta. To na jej podstawie budżet został podzielony na kategorie tematyczne np. oświata i wychowanie, transport i łączność, pomoc społeczna, sport, kultura czy ochrona zdrowia. Mieszkaniec wpisując wysokość swojego wynagrodzenia brutto może sprawdzić, jak gmina dysponuje jego pieniędzmi z podatków. 

– Uchwała budżetowa to dokument składający się z kilkudziesięciu stron. Nie każdy ma czas i ochotę na zapoznanie się z nim. Teraz w sposób jasny i bardzo czytelny mieszkańcy mogą zobaczyć jak wydawane są jego pieniądze oraz jakie są główne źródła przychodu gminy w tym roku. Wszystko można sprawdzić w ujęciu dziennym lub miesięcznym. Chcemy pokazać, w jakim stopniu, płacąc podatki każdy z mieszkańców przyczynia się do rozwoju swojego miasta – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Na stronie nacoidamojepieniadze.pl oprócz tyskiego budżetu można znaleźć także budżet m.in. Bydgoszczy, Lublina, Poznania, Sopotu czy Warszawy.


Źródło : http://umtychy.pl/