Tychy – Dzielnice i osiedla. OSIEDLE O (Olga).

 


Liczba mieszkańców 4337. Osiedle budowane w latach 1976-1978, zlokalizowane we wschodniej części śródmiejskiego kwadratu, choć bez instytucji i obiektów o znaczeniu ogólnomiejskim. Obiektem charakterystycznym jest sklep „Blaszok”.

Mieszkańcy osiedla O doceniają w swoim osiedlu Park św. Franciszka (park powstały w latach 80-tych XX wieku – oficjalnie oddany do użytku w roku 1987 – pierwotnie nosił nazwę Parku Przyjaźni Polsko-NRD oraz pasaż spacerowy łączący park i zarazem całe osiedle z ulicą Dmowskiego. Na osiedlu znajduje się też kilka domów jednorodzinnych należących pierwotnie do wsi Paprocany, której granicę zachodnią wyznaczał krzyż kamienny zlokalizowany aktualnie przy ulicy Jana Pawła II. Dziś krzyż, w związku z lokalizacją, stał się miejscem spontanicznych i zorganizowanych obchodów uroczystości związanych z osobą Jana Pawła II.

Pomiędzy osiedlem O i N, także przy ulicy Jana Pawła II, znajduje się pusta przestrzeń, na której według założeń generalnych projektantów miała powstać najważniejsza miejska przestrzeń publiczna z Placem Słowiańskim (według projektów z lat 80-tych XX wieku), a w latach 1990 – 2003 funkcjonowało targowisko miejskie (aktualnie zlokalizowane w Tyskich Halach Targowych na osiedlu U).

kliknij i przenieś się do GALERII ZDJĘĆ

Osiedle O

Źródło : „Tychy- monografia historyczna” 2011