BRITTEN / LAM / ØRGANEK czyli luty w Mediatece.

 


Lutowe koncerty pod patronatem AUKSO wpisują się w różnorodną linię programową sezonu 2. Tradycyjnie na scenie tyskiej Mediateki pojawią się cenieni artyści, którzy zaprezentują swoją twórczość w ramach czterech cykli koncertowych: AUKSO MODERN, NEXT WAVE, POLISH SOUNDS i AUKSO4KIDS. Zapraszamy do Tychów!

 

04.02 | godz. 19:00

AUKSO PLAYS BRITTEN

Marek Moś – dyrygent | Urszula Kryger – mezzosopran

cykl: AUKSO MODERN

Benjamin Britten to pianista, dyrygent i przede wszystkim kompozytor, być może najwybitniejszy, jakim mogła się pochwalić Wielka Brytania w XX wieku. Przedstawić jego bogaty dorobek w jeden wieczór to rzecz niemożliwa, ale zakochać się w muzyce Anglika za sprawą trzech utworów – to wykonalne. „Simple Symphony” op. 4 to jedna z pierwszych ważnych kompozycji Brittena. Skończył ją i dedykował swojej nauczycielce gry na altówce młodzieniec ledwie dwudziestoletni, w dodatku wykorzystując tematy skomponowane w znacznie młodszym wieku. Obszerne fragmenty tego utworu znane są kinomanom ze ścieżki dźwiękowej „Kochanków z księżyca” Wesa Andersona. Program uzupełniają „Variations on a Theme of Frank Bridge” op. 10, skomponowane w 10 dni na zamówienie festiwalu w Salzburgu i „Les Illuminations” op. 18, poruszające pieśni, napisane do wierszy Arthura Rimbauda.

 

11.02 | godz. 19:00

LAM

Wacław Zimpel – klarnety, loop station, delay | Hubert Zemler – perkusja, metalofon, syntezator | Krzysztof Dys – fortepian, organy

cykl: NEXT WAVE

 Klarnecista, kompozytor i improwizator Wacław Zimpel to jedna z najbardziej interesujących dziś postaci, działających na styku muzyki współczesnej, jazzu i alternatywy. Współpracował m.in. z Mikołajem Trzaską, Kenem Vandermarkiem i Evanem Ziporynem, był liderem m.in. Wacław Zimpel Quartet, Undivided i Hera. Nagrodzony prestiżowym „Paszportem Polityki” za rok 2016 w kategorii muzyka popularna ostatnio działał głównie solo – czego pięknym dowodem płyta „Lines” – ale ciągnęło wilka do lasu. W tym wypadku do gry zespołowej i do muzyki amerykańskich minimalistów, szczególnie przez Zimpla ulubionej. Zaprosił więc do współpracy Krzysztofa Dysa (znanego m.in. z zespołu Soundcheck i ze współpracy z Leną Piękniewską i Maciejem Fortuną), perkusistę Huberta Zemlera (świetnego solo i w zespołach, m.in. Slalom, Piętnastka, Incarnations, Babadag, Shy Albatross) oraz producenta Mooryca, odpowiedzialnego również za elektronikę. Rezultat? Oszałamiający.

 

18.02 | godz. 19:00

ØRGANEK

cykl: POLISH SOUNDS

„Nazywam się Organek i mam w sercu ranę” – przedstawiał nam się w utworze otwierającym debiutancki album „Głupi”. Po czym deklarował: „Warto być kimś / Ale czy sobą? / Uniosę ten ciężar / I zacznę na nowo”. To wszystko prawda. Znany z zespołu SOFA Tomasz Organek sporo ryzykował zaczynając w 2014 roku od zera, debiutując pod własnym nazwiskiem z nową muzyką, ale dziś już wiemy, że było warto. Płyta pokryła się platyną, przyniosła mu Fryderyka i pozwoliła ruszyć w niekończącą się trasę. Fascynujące pieśni Ørganka, w których powaga miesza się z groteską, a wulgarność sąsiaduje z bezbronnym liryzmem, śpiewa dziś cała Polska. Wydany w 2016 roku album „Czarna Madonna” potwierdził tylko, że Ørganek jak nikt inny nad Wisłą czuje rock’n’rolla, w całej jego pełnej sprzeczności krasie – od bezczelnego, porywającego czadu po łamiące serce lamenty.

25.02 | godz. 11:00

MELODYKA / DRZEWO

cykl: AUKSO4KIDS

 Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie

Raz wysoko, a raz nisko, raz wesoło, a raz smutno. Melodie tak jak życie mogą być różne. Do poznanej już rytmiki dochodzi melodyka. Użyjemy instrumentu który każdy z nas ma przy sobie, a jest nim: GŁOS. Pomruczymy, poszepczemy, pokrzyczymy, pobuczymy, popiszczymy. Poznamy kalimbę i karimbę, a także bęben który gada. Pobawimy się w kompozytorów i stworzymy swoje melodie. Za punkt wyjścia posłużą nam obrazy znanych artystów. Wspólnie zastanowimy się skąd przychodzą nam do głowy melodie i co to jest wena, a także dlaczego niektóre melodie są znane na całym świecie i czy coś je łączy. Może odkryjemy tajną receptę na przebój? Wykorzystamy rury tonalne i zagramy razem! Zrobimy też wielką dźwiękową plamę. Dowiemy się co to jest gama i będziemy się wspinać po drabinie pięciolinii zostawiając na niej dźwiękowe ślady.

***

Bilety na koncerty w ramach cykli AUKSO MODERNNEXT WAVE i POLISH SOUNDS są dostępne w punktach sprzedaży Ticketpro na terenie całego kraju (w Tychach w sklepach Empik i Saturn), w sklepie internetowym www.ticketpro.pl oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc). / Bilety na warsztaty AUKSO4KIDS są dostępne wyłącznie w przedsprzedaży w punktach Ticketpro na terenie całego kraju (w Tychach w sklepach Empik i Saturn) oraz w sklepie internetowym www.ticketpro.pl

***

Więcej: www.aukso.pl

Bilety: www.ticketpro.pl