Przypominamy Piłeś-Nie jedź !

 


Wraz z Nowym Rokiem, ku przestrodze i w trosce o bezpieczeństwo na drodze, policjanci kolejny raz przypominają o konsekwencjach jazdy na „podwójnym gazie”. Pomimo wielu akcji profilaktycznych jak i represyjnych nadal na naszych drogach zdarzają się nierozważni kierowcy. Jednakże policjanci nie odpuszczają i konsekwentnie eliminują z dalszej jazdy kolejnych pijanych kierowców.

Dzięki wczorajszym działaniom „Trzeźwość” policjanci zatrzymali 38-letniego mężczyznę, który kierował seatem mając niespełna promil alkoholu w organizmie. Mundurowi łącznie przebadali ponad 700 kierujących. Policjanci przypominają o konsekwencjach jazdy na „podwójnym gazie”. Po raz kolejny ostrzegamy, że nietrzeźwemu kierowcy oprócz 2-letniego więzienia grozi utrata prawa jazdy oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto sąd obligatoryjnie stosuje karę finansową. Oprócz odpowiedzialności karnej za prowadzenie samochodu po pijaku, kierowcy są często odpowiedzialni za spowodowanie wypadków drogowych. Dlatego należy pamiętać, że nietrzeźwi kierujący stwarzają bardzo duże zagrożenie nie tylko dla siebie ale również dla swoich pasażerów i pozostałych uczestników. Każda nawet najmniejsza ilość alkoholu w naszym organizmie może zakłócić reakcję na otoczenie na drodze.

Apelujemy również do osób, które zauważą pijanego kierowcę, aby jak najszybciej powiadamiali policję. W ten sposób mogą uratować czyjeś zdrowie lub życie. Bierna postawa osób bliskich i współpasażerów, którzy nie reagując w sytuacji, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę, wyraża przyzwolenie na taką jazdę. Tym samym osoby te stają się współodpowiedzialni na zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi pijany kierowca.


Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/