Powstanie ścieżka rowerowa z Tychów do Bierunia.

 


Przetarg na opracowanie projektów budowlano-wykonawczych dla zadania pn.: „Rozbudowa ul. Oświęcimskiej na odcinku od ul. Serdecznej w Tychach do ul. Homera w Bieruniu” został już ogłoszony przez MZUiM w Tychach.

W ramach tej inwestycji, dzięki współpracy obu gmin, powstanie m.in. ścieżka rowerowa między Tychami a Bieruniem. Oba miasta połączyły swoje siły i wspólnie zamierzają finansować inwestycję, której głównym punktem ma być nowa ścieżka rowerowa.

– Trasa dla cyklistów rozpoczynać się będzie w Tychach w okolicy ronda u zbiegu ulic Oświęcimskiej i Serdecznej, a kończyć na bieruńskim osiedlu Homera. W sumie powstaną prawie trzy kilometry drogi wiodącej wzdłuż ul. Oświęcimskiej. Wiem, że wielu wielbicieli dwóch kółek bardzo na tę drogę czeka – mówi Miłosz Stec – z-ca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Projekt będzie obejmował także przebudowę fragmentów ulicy Oświęcimskiej, budowę nowych sygnalizacji świetlnych, zatok autobusowych oraz zjazdów do posesji, a na całej długości ścieżki powstanie chodnik.

W połowie stycznia 2017 roku poznamy firmę, która zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej. Kompleksowy projekt powinien być gotowy do końca przyszłego roku. Szacowany koszt całej inwestycji to ok. 10 mln.

ROWEROWE MIASTO…

Tychy to miasto, które od lat wspiera rowerzystów, a pod względem ilości ścieżek rowerowych wyróżnia się na tle innych miejsc na Śląsku. W Tychach jest obecnie 47 km dróg dla rowerów (to pierwsza 15-tka wśród polskich miast), 9 szlaków rowerowych położonych w dużej części w okolicznych lasach. Z roku na rok powstaje też coraz więcej udogodnień dla rowerzystów m.in. stojaki rowerowe (blisko 200 szt. ustawionych w samym 2015 i 2016 roku), 8 samoobsługowych stacji naprawczych rozlokowanych w różnych częściach miasta, pierwszą miejską wypożyczalnię rowerów w Paprocanach.

– Aktywność rowerowa leży wśród priorytetowych kierunków rozwoju naszego miasta. Zależy nam, by nasi mieszkańcy, coraz częściej wybierający ten środek lokomocji, mieli bardzo dobre warunki do jazdy na rowerze. Dlatego m.in. tylko w ostatnich dwóch latach przeznaczyliśmy z budżetu gminy ok. 2 mln zł na budowę nowych dróg dla rowerów i 1,2 mln na remonty i utrzymanie istniejących. Wspieramy także organizacje rowerowe w ramach imprez i wydarzeń związanych z tą formą aktywności – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Zaangażowanie miasta w popularyzację tego coraz popularniejszego środka lokomocji zostało docenione – 5 września br. Tychy otrzymały certyfikat „Gmina przyjazna rowerzystom”, a jesienią tego roku wystartowała kampania „RoweLOVE Tychy”, która ma nie tylko zachęcić tyszan do korzystania z dwóch kółek, ale też poprawić rowerową infrastrukturę w mieście.


Źródło : http://umtychy.pl/