Tyski Teatr Mały odmieniony.

 


Znikają Zima Poetycka, Krakowski Salon Poezji i Tyski Magazyn Kulturalny. Zostają Teatr Konesera i Tyskie Spotkania Teatralne. I będą nowości.

Teatr Mały. Nowe otwarcie – pod takim hasłem odbyła się wczoraj konferencja, podczas której Dorota Pociask-Frącek, nowa dyrektor Teatru Małego, przedstawiła swój pomysł na tę instytucję kultury.

Nowe otwarcie, czyli wszystko po nowemu, łącznie z nowym logo. Z dotychczasowej stałej oferty Teatru Małego zostanie tylko Teatr Konesera i Tyskie Spotkania Teatralne.

Nowe logo, dzieło Marty Gawin, jest zgeometryzowane, nawiązujące do architektury budynku, w którym teatr się mieści i znajdującej się na nim mozaiki.

Teatr Konesera, pod kierunkiem dr. Jacka Sieradzkiego, krytyka teatralnego i redaktora naczelnego „Dialogu”, będzie cyklem przedstawień o problemach współczesnego świata, bez eksperymentowania z formą. Na pierwsze półrocze 2017 r. wybrał „Obwód głowy” Teatru Nowego w Poznaniu, monodram Janusza Gajosa pt. „Msza za miasto Arras” oraz dramat żydowski pt. „Dybuk”.

Tyskie Spotkania Teatralne będą się teraz nazywać TopOFFFestival, a jego dyrektorem programowym został Łukasz Drewniak, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Impreza pozostanie konkursem, ale z udziałem najlepszych offowych spektakli sezonu, które za występ otrzymają honorarium, a dodatkowo grać będą o pieniądze na kolejne swoje przedstawienie.

Nowe otwarcie dotknie też składu jury tego festiwalu. Odtąd obok artystów zasiadać będą też urzędnicy, którzy decydują o rozdziale pieniędzy w sferze kultury.

Gospodarzem festiwalu będą aktorzy tyskich grup offowych, którzy pod kierunkiem wybranego reżysera przygotują spektakl inauguracyjny. Tematem najbliższego będzie wolność.

Nowym cyklem w Teatrze Małym pod rządami Doroty Pociask-Frącek będzie „Jazz! Open Mind”, którym zajmie się Jerzy Jarosik, dyrektor Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

– Będziemy chcieli pokazać jazz w różnych odsłonach, jak free jazz, fusion jazz, soul jazz. A po jednym z koncertów odbędzie się jam session na dziedzińcu teatralnym – zapowiada dyrektor programowy.

Nowym cyklem będzie też „Tryptyk. Spotkania wizji i plastyki”, w ramach którego na tyskiej scenie prezentować się będą teatry tańca, jak Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, Teatr Pantomimy, znana tyszanom Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika czy studenci i absolwenci Wydziału Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Solskiego w Warszawie.

Nowościami będą też projekty dla dzieci i młodzieży, jak „W krainie muzyki” (spotkania z wielkimi twórcami muzyki klasycznej) i „Zatańcz ze mną” (taneczne zajęcia integracyjne dla dzieci i młodzieży pełnosprawnych i niepełnosprawnych).

Pociask-Frącek utrzymała dwa cykle, które niedawno pojawiły się w tyskiej ofercie kulturalnej: „Salon Słowa” i „Andromeda. Kino, jakie znamy”.

– Zależy nam, by tworzyć kulturę włączającą, która buduje społeczeństwo czujące czas i kontekst społeczny – podsumowała Daria Szczepańska, zastępca prezydenta ds. społecznych.


Źródło : http://www.dziennikzachodni.pl/