Tychy to już nie sypialnia Katowic.

 


Sypialnia dla Katowic czy świetna lokalizacja do inwestycji? Mimo że od lat Tychy borykają się z etykietą miasta-sypialni, obecnie jest to jedno z najprężniej funkcjonujących miast w aglomeracji śląskiej.

Kolejne inwestycje, modernizacja przestrzeni miejskiej, niskie bezrobocie – Tychy to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Od niemal dwóch dekad na jego terenie dynamicznie działa Tyska Podstrefa Ekonomiczna, zrzeszająca ponad 50 dużych przedsiębiorstw. Łącznie zatrudniają około 11 tys. osób, przyczyniając się do zmniejszenia stopy bezrobocia w mieście, która obecnie wynosi jedynie 3,3 proc., podczas gdy w regionie 6,7 proc., a w kraju 8,3 proc.

Etykieta miasta-sypialni

Etykieta miasta-sypialni przylgnęła do Tychów kilka dekad temu. Począwszy od lat 50’ XX wieku miasto systematycznie poddawano gruntownej rozbudowie. Wznoszono nowe osiedla, tak by – zgodnie z planem 6-letnim – znacznie zwiększyła się liczba Tyszan. Dziś Tychy są przestrzenią wygodną do życia. Potencjał lokalizacji doceniają inwestorzy decydujący się na budowę fabryk, przedsiębiorstw czy docelową siedzibę firmy.

– Tychy to miasto, w którym nie występują złożone problemy związane np. z bezrobociem, ubóstwem itp. Poziom bezrobocia jest jednym z najniższych w kraju (ok. 4 -5 proc.), działa prężnie strefa ekonomiczna, a w przeprowadzonych kilka lat temu badaniach okazało się, że ponad 90 proc. mieszkańców identyfikuje się ze swoim miastem i jest z Tychami silnie związana. Tychy zajmują wysokie miejsca w rankingach miast najlepszych do życia w Polsce. Oczywiście zawsze może być lepiej – dlatego kładziemy duży nacisk na sprawy najistotniejsze – edukację, ochronę zdrowia itp. Od kilku lat działamy także na rzecz zwiększenia partycypacji mieszkańców w podejmowaniu ważnych decyzji dla miasta – komentuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy.

Ostatnie lata to dla Tychów okres intensywnych zamian.

Zmodernizowano dworzec PKP oraz trzy stacje Szybkiej Kolei Regionalnej. Wybudowano wielopoziomowy parking Park&Ride, zakupiono nowoczesny i ekologiczny tabor autobusowy. Przebudowano drogę krajową DK1 – jedną z najważniejszych arterii Śląska. Poza inwestycjami w transport i komunikację publiczną, przeprowadzono szereg projektów uatrakcyjniających ofertę rozrywkowo-rekreacyjną miasta. Wybudowano Stadion Miejski Tychy, spełniający wymogi FIFA i UEFA, Mediatekę z sala koncertową, czytelnią i wypożyczalnią książek, biblioteką muzyczną i naukową, przekształcono dawne kino w Pasaż Kultury Andromeda.

Tychy są także strefą przyjazną dla handlu, o niskim nasyceniu powierzchnią handlową (325 mkw./ 1 000 mieszkańców). W mieście funkcjonują już m.in. TESCO, OBI, Saturn. Obok nich trwa budowa kolejnego obiektu wielkopowierzchniowego – centrum handlowego Gemini Park Tychy, które stworzy ponad 1,5 tys. miejsc pracy. Przyczyni się również do zakończenia turystyki zakupowej w obrębie aglomeracji śląskiej, co bezpośrednio przełoży się na poprawę komfortu życia tyszan. Gemini Park Tychy ma być nowoczesnym, wielkopowierzchniowym obiektem handlowym, liczącym ok. 36 tys. mkw. powierzchni najmu, dysponującym parkingiem na ok. 1 100 pojazdów. Będzie w nim funkcjonowało przeszło 130 lokali handlowych, gastronomicznych oraz punktów usługowych. Otwarcie zaplanowano na jesień 2017 roku.

– Decyzja o wybudowaniu centrum handlowego Gemini Park w Tychach poprzedzona była wieloma wnikliwymi badaniami i analizami. To gęsto zaludnione miasto o niskim nasyceniu powierzchnią handlową i jednocześnie jedno z 6 najbogatszych miast w Polsce. W poszukiwaniu produktów znanych brandów mieszkańcy miasta zmuszeni byli do turystyki zakupowej do większych miast aglomeracji. Chcemy stworzyć dla nich Centrum Handlowe, w którym znajdą szeroki wybór znanych i popularnych marek i jednocześnie miejsce spędzania wolnego czasu z całą rodziną – mówi Anna Malcharek, dyrektor zarządzający Gemini Holding.

Już teraz wiadomo, że rok 2017 przyniesie kolejne inwestycje na terenie Tychów. W pierwszym półroczu zostanie otwarty Wodny Park Tychy z basenami wewnętrznymi i zewnętrznymi, innowacyjnymi zjeżdżalniami, symulatorem surfingu i łaźniami piwnymi. W planach miasta widnieje kolejna pozycja – budowa Areny Lekkoatletycznej, spełniającej standardy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IAAF.


Źródło : http://www.housemarket.pl/