Tychy – Dzielnice i osiedla. OSIEDLE E (Elżbieta, Ewa).

 


osiedle-e-14Liczba ludności 5733, z czego 26,5% w wieku poprodukcyjnym. Budowane było w latach 1958-1967.

W zabudowie osiedla zwraca uwagę zespół domów szeregowo-galeriowych zlokalizowanych między ulicami Edukacji i Korczaka. Nieopodal znajduje się budynek dawnego Klubu Górniczego NOT i długoletniej siedziby tygodnika ECHO, dziś mieszczący sklepy i puby. Osiedle E graniczy z trzema parkami – Parkiem Miejskim i Parkiem Północnym od wschodu i Skwerem Niedźwiadków od zachodu.

Na osiedlu znajdują się trzy znane tyskie szkoły średnie : Technikum Budowlane (w budynku z 1962 roku, obecnie Zespół Szkół nr 5 im. Haliny i Kazimierza Wejchertów), najstarsze tyskie liceum – I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego (w budynku z 1963 roku), a nieopodal zlokalizowane jest III LO im. Stanisława Wyspiańskiego (ulokowane w budynku dawnej SP nr 15), w sąsiedztwie którego, na obrzeżu parku, funkcjonuje Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 zwany potocznie „ogródkiem jordanowskim”.

Pomiędzy osiedlami E i B przy ulicy Edukacji znajduje się tyska pływalnia oraz stadion piłkarski, na którym swoje mecze rozgrywa drużyna GKS Tychy.

kliknij i przenieś się do GALERII ZDJĘĆ

osiedle-e-21


Źródło : „Tychy- monografia historyczna” 2011