5 tysięcy lat w pół godziny – „Piwna historia” z Tyskim w tle [wideo]

 


browar-tychyJak chmielowy napój pomagał koić nerwy, czym świętowano staropolskie postrzyżyny i odsłonięcie Wieży Eiffla, jaka może być geneza niemieckiej nazwy piwa Bier – te i wiele innych piwnych ciekawostek i anegdot można poznać, oglądając film „Piwna historia”. Produkcja, emitowana tej jesieni na kanale TVP Historia, powstała przy współpracy z marką Tyskie.

Przedstawić w zaledwie 30 minut dzieje napoju, który wyrabia się nieprzerwanie od co najmniej 5 tysięcy lat, w sposób lekki i interesujący, a zarazem uwzględniający współczesny stan wiedzy – to niełatwe zadanie. Jednak reżyserka Dagmara Spolniak poradziła sobie z nim znakomicie. Jej „Piwną historię” można oglądać tej jesieni na antenie TVP Historia.

Znaczący wkład w powstanie tej produkcji miało Muzeum Tyskich Browarów Książęcych i związane z nim osoby. Na terenie obiektu nakręcono część zdjęć, a dodatkowo przed kamerą wystąpili: Stefania Dyduch, najstarsza przewodniczka w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Ewa Wawrzyczek i Jacek Kantor, tamtejsi cervesario, czyli piwni eksperci i degustatorzy, którzy także oprowadzają wycieczki po browarze i Muzeum, oraz Leszek Popiołek, piwowar Tyskich Browarów Książęcych. Podzielili się oni z widzami swoją obszerna wiedzą o piwie, która jest efektem nie tylko wykonywanego zawodu, ale także prywatnych zainteresowań i autentycznej pasji.

Umiejscowienie planu zdjęciowego „Piwnej historii” w Tychach nie dziwi, zważywszy na fakt, że przechowuje się tutaj piwne pamiątki, a przede wszystkim warzy piwo nieprzerwanie od początku XVII w. Opowieść Dagmary Spolniak sięga jednak dużo głębiej w przeszłość, aż do momentu, gdy ludzkość odkryła, jakie korzyści może jej przynieść sfermentowany napój z ziaren zbóż. Półgodzinny program prezentuje nie tylko ważne fakty i przełomowe momenty w historii browarnictwa, ale także wiele ciekawostek i anegdot na temat piwa, których próżno szukać w poważnych źródłach i opracowaniach naukowych. I tak można się z niego dowiedzieć m.in., skąd wzięły się kufle z pokrywkami, jakie były okoliczności powstania „Przygód dobrego wojaka Szwejka” albo co łączy piwo z paleniem czarownic na stosie. Przewodnicy Muzeum Tyskich Browarów Książęcych są kopalnią tego rodzaju dykteryjek, dlatego warto odwiedzić to miejsce, by wysłuchać jeszcze więcej płynnie opowiedzianych historii.