Wawrowski & AUKSO w Mediatece.

 


wawrowski-aukso-minKoncert Wawrowski & AUKSO odbędzie się w ramach 11 Międzynarodowego festiwalu im. G.G. Gorczyckiego.

23.11.2016 (środa) godz. 19:00 – Mediateka,  Tychy

Festiwal ma na celu promocję i propagowanie muzyki klasycznej- arcydzieł muzyki wokalno-instrumentalnej w godnej oprawie i doskonałym wykonaniu, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego najwybitniejszego kompozytora okresu polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Głównym celem jest tworzenie w oparciu o współpracę kilkunastu największych miast województwa śląskiego znaczącego festiwalu, który staje się jedną z najatrakcyjniejszych wizytówek kulturalnych Śląska w Europie. W koncercie, wystąpią wyjątkowi artyści, którymi są: solista Janusz Wawrowski oraz Orkiestra AUKSO pod batutą Marka Mosia, a także muzycy projektu Młoda Filharmonia AUKSO – wyłonieni w drodze konkursu do realizacji tego koncertu. Będziecie mieli Państwo niepowtarzalną okazję wysłuchania dość nietuzinkowego połączenia artystów tej znanej w całej Europie orkiestry kameralnej.

Program:
S. Czarnecki – „Hombark – Concerto per violino e archi” (1995)
M. Karłowicz – Serenada op. 2
W. A. Mozart – Koncert skrzypcowy G-dur
J. Haydn – Symfonia nr 43 Es-dur „Mercury”

Wykonawcy:
Janusz Wawrowski – skrzypce
Marek Moś – dyrygent
Orkiestra kameralna miasta Tychy AUKSO
Młoda Filharmonia Aukso

Janusz Wawrowski
Młody, wybitny skrzypek nagrywający dla wytwórni Warner, pomysłodawca i dyrektor artystycznymiędzynarodowych festiwali muzycznych promujących muzykę polską oraz wykładowcaUniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w stopniu doktora. Jego mistrzami byli Mirosław Ławrynowicz, Yair Kless i Salvatore Accardo.
W 2013 roku Janusz Wawrowski podpisał kilkuletni kontrakt artystyczny z wytwórnią Warner Music, którego pierwszym efektem jest nominowana do Fryderyka 2014 płyta „Aurora” prezentująca utwory Szymanowskiego, Lutosławskiego, Ravela i Ysaÿe’a. Już jako młody wirtuoz zachwycał publiczność i krytyków wykonując podczas jednego koncertu wszystkie 24 Kaprysy Paganiniego, co pozostaje wyczynem unikalnym w skali światowej. 24 Kaprysy, nagrane w 2007 roku dla wytwórni CD Accord, zdobyły wiele pochlebnych recenzji, mi.in. w The Strings Magazine i The Strad oraz nominację do Fryderyków 2008. Najbliższe plany nagraniowe artysty i wytwórni Warner obejmują wydanie 4albumów, w tym dwóch z renomowanymi orkiestrami radiowymi z Wielkiej Brytanii i Niemiec.
Janusz Wawrowski jest laureatem licznych konkursów skrzypcowych. Koncertował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Victoria and Albert Museum w Londynie, De Doelen Concertgebouw w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Teatro Teresa Carreῆo w Caracas, a także podczas wielu festiwali – Chopin i Jego Europa, Festiwalu Muzyki Polskiej, Festiwalu Prawykonań, Festiwalu Transatlantyk, Salzburger Festspiele, Bebersee Festival oraz Festspiele Mecklenburg-Vorpommern. Artysta wielokrotnie występował z renomowanymi orkiestrami w Polsce, Czechach i na Ukrainie, a także z Sinfόnica de la Juventud Venezolana Simόn Bolivar oraz Südwestdeutsche Philharmonie, współpracując z takimi dyrygentami jak Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Mykola Diadiura, Agnieszka Duczmal, Michał Dworzyński, Arthur Fagen, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Tomáš Netopil, Vladimir Ponkin i Antoni Wit.Dokonał polskiej premiery utworów Maxa Richtera i Sukhi Kanga oraz prapremiery i nagrania koncertów skrzypcowych Dariusza Przybylskiego i Tomasza Jakuba Opałki, którzy zadedykowali mu swe dzieła.
W lutym 2015 roku artysta został uhonorowany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Marek Moś
Wybitny polski dyrygent, skrzypek i kameralista. Założyciel i dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO, a także dyrektor artystyczny festiwalu „Letnia Filharmonia AUKSO” w Wigrach.Kształcił się w Bytomiu i Katowicach. Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec. Założyciel i wieloletni primarius Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Wraz z nim wystąpił na prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, m.in. Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i IJsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Düsseldorfie, deSingel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie.

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, niekwestionowany lider zespołów tego rodzaju w Polsce. Od niemal 20 lat wizytówka Polski w świecie. AUKSO – powołane przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, od początku miało być obszarem dla artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej jakości.
Nazwa AUKSO, z greckiego – wzrastanie – stała się dewizą zespołu. Odnosi się do aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu. W tę ideę wpisują się projekty edukacyjne podejmowane przez AUKSO. Od 2000 roku na Podlasiu odbywa się „Letnia Filharmonia AUKSO”, której orkiestra jest gospodarzem. W wyjątkowej atmosferze jednego z najpiękniejszych zakątków Polski organizowane są kursy mistrzowskie, próby otwarte, koncerty, które przyciągają młodych muzyków i melomanów z całego kraju.