Demontaż mozaiki w burzonym budynku ZEG-u w Tychach.

 


Burzenie ZEG-u w Tychach trwa od kwietnia. Latem była jednak przerwa, ponieważ firma, która rozpoczęła burzenie, wycofała się z dalszych prac. 17 września burzenie ZEG-u przejęła firma Gemar. Zaczął się demontaż zabytkowej mozaiki Franciszka Wyleżucha.

Pierwsze cięcie mozaiki Franciszka Wyleżucha na budynku Zakładu Elektroniki Górniczej w Tychach zostało wykonane w piątek, 4 listopada.

Demontaż odbywa się wedle dokumentacji sporządzonej przez konserwatora zabytków, Rafała Trybusa. Początkowo mozaika miała być podzielona na pięć części, ale wykonawca zapewnił, że może ją przenieść w trzech elementach. Komisja konserwatorska, oczywiście, na to przystała, ponieważ jest to korzystniejsze dla zabytku. Im mniej cięć, tym lepiej – powiedział Rafał Trybus, który nie ukrywał, że przeniesienie takiej mozaiki w inne miejsce nie było łatwym zadaniem. O wielkim doświadczeniu w tym względzie nie ma mowy, ponieważ robi się to niezwykle rzadko. – Szczerze mówiąc, jeszcze nie spotkałem się, żeby tego typu mozaikę, na taką skalę próbowano gdzieś przenosić – przyznał konserwator. Odcięcie pierwszej części mozaiki trwało ponad godzinę. Kiedy została odłączona od całości, dźwig uniósł ją w górę i przeniósł w miejsce, gdzie z pozostałymi częściami, po odpowiednim zabezpieczeniu, spędzi zimę i poczeka do czasu, gdy będzie można je przenieść na teren Zespołu Szkół nr 4 im. Janusza Groszkowskiego zwanego szkołą ZEG-owską.


Źródło : http://www.dziennikzachodni.pl/