Tychy – Dzielnice i osiedla. OSIEDLE B (Barbara).

 


Liczba ludności 10292. Osiedle B jest pierwszym budowanym według projektu Kazimierza Wejchcerta i Hanny Adamczewskiej Wejchert. Powstawało w latach 1954 – 1964 (choć zasadnicza część do roku 1958). Jest jednym z największych tyskich osiedli pod względem powierzchni – zajmuje 64 hektary. Osiedle ma małomiasteczkowy charakter i tworzą je głównie budynki trzy i czterokondygnacyjne.

Punktem centralnym osiedla jest Plac Baczyńskiego ( pierwotnie Bieruta). Plac ten pełnił rolę centrum miasta w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, później z czasem tracił swe znaczenie. Po rewitalizacji zakończonej w 2009 roku stał się najważniejszą przestrzenią publiczną w mieście – miejscem imprez plenerowych, ale też codziennych spotkań tyszan. Na płycie placu w listopadzie 2010 roku pojawiły się „kostki poezji” z wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, stanowiące swoisty pomnik poety.

Przy placu w latach 1961 – 2008 funkcjonowało kino Andromeda – pierwszym seansem był film „Krzyżacy” wyświetlony 4 kwietnia 1961 roku, a ostatnim „Cinema Paradiso” 25 października 2008. Na granicy osiedla, na wprost starotyskiego rynku i kościoła, znajduje się Teatr Mały, otwarty w 1965 roku. Z kolei przy ulicy Budowlanych znajduje się Sąd Rejonowy – ulokowany tu w 1994 roku w budynku dawnego hotelu robotniczego zwanego „Hotelowcem”.

Nowszą częścią osiedla B jest osiedle Balbina powstałe na przełomie XX i XXI wieku składające się z budynków powstałych w ramach programu Tyskiego Budownictwa Społecznego oraz budynków prywatnych firm deweloperskich. Osiedle powstało na terenie dawnej wytwórni elementów prefabrykowanych pomiędzy linią kolejową a ulicą Budowlanych. Na osiedlu, oprócz nowej zabudowy mieszkaniowej, wyróżnia się wielofunkcyjny budynek usługowy Balbina Centrum oraz plac zabaw dla dzieci na placu Grażyny Bacewicz.

kliknij i przenieś się do GALERII ZDJĘĆ

tychy-andromeda-plac-baczynskiego

 


Źródło : „Tychy- monografia historyczna” 2011