Protest w Tychach zakończony. Czułowianie wygrali ws. baraków socjalnych.

 


czulow-barakiProtest czułowian w Tychach zakończony. Zamiast nowego budynku z mieszkaniami socjalnymi przy ul. Świerkowej, będzie remont starych baraków istniejących od roku 1977. Zamiast 3,8 mln zł, miasto wyda ok. 300 tys. zł.

Nowy dom miał powstać dla 34 rodzin zajmujących mieszkania socjalne w barakach przy Świerkowej w tyskiej dzielnicy Czułów. Po jego wybudowaniu baraki miały zostać zburzone. Ludzie tego nie zrozumieli. Pomyśleli, że będzie to kolejny budynek z mieszkaniami socjalnymi dla zupełnie nowych ludzi, którzy mają problemy z płaceniem czynszu w budownictwie komunalnym. I na Czułowie zawrzało.

– Mamy już Osadę, mamy przy Świerkowej baraki dla osób niezdolnych do płacenia czynszu za mieszkanie komunalne, a teraz wygląda na to, że takich mieszkań jeszcze nam przybędzie. Dlaczego nie rozdziela się ich po innych dzielnicach i osiedlach? – denerwowali się mieszkańcy Czułowa.

W tej sytuacji prezydent Andrzej Dziuba, wycofał się z planów budowy nowych mieszkań socjalnych. „W związku z emocjami, jakie budzi budowa budynku socjalnego przy Świerkowej podjąłem decyzję o wycofaniu tego zadania z planów budżetowych na przyszły rok”, czytamy w piśmie nadesłanym nam przez rzecznika UM, Ewę Grudniok. Zamiast budowy będzie remont baraków, bo prezydent „czuje się zobowiązany do stworzenia godnych warunków życia mieszkańcom budynku socjalnego przy Świerkowej”.

Temu właśnie miała służyć budowa nowego budynku socjalnego.

„Miały [tam] zamieszkać 34 rodziny, czyli tyle samo, ile obecnie mieszka w obiekcie. Nieprawdziwe są informacje, by inwestycja miała wpływ na zwiększenie liczby lokali socjalnych”, czytamy w piśmie.

Rzecznik UM potwierdza, że doszło do niezrozumienia intencji miasta. Od początku chodziło bowiem o budowę budynku dla mieszkańców baraków, a nie nowego budynku dla nowych mieszkańców.

– Prezydent mówił o tym m.in. na sesji RM w 2013 r., zaznaczając wówczas, że mieszkań w nowym budynku będzie dokładnie tyle samo, ile jest teraz. Plany miasta były przekazywane Radzie Osiedla, mieszkańcy mieli szansę się z nimi zapoznać – mówi rzecznik. A teraz budowy będzie remont. Na budowę poszłoby 2,5-3,8 mln zł, na remont wystarczy ponad 300 tys. zł

Na Facebookowym profilu www.facebook.com/razemczulow pojawiła się notka o zakończeniu protestu.

ZAKOŃCZENIE PROTESTU Zebraliśmy to, co osiągnęliście: (1) oświadczenie Prezydenta o rezygnacji z budowy w roku 2017 (2) szczegółowe wyjaśnienia Prezydenta na sesji Rady Miasta, które uszczegółowiły pierwsze lakoniczne oświadczenie (3) oświadczenia wiceprezydentów Igora Śmietańskiego oraz Miłosza Steca na komisji KIL, gdzie podkreślali, że wycofanie się jest definitywne. Dlatego uznajemy CEL ZA OSIĄGNIĘTY – Prezydent wycofał się z budowy nowego bloku, a Urząd informuje o planach przeprowadzenia remontu w obecnych mieszkaniach – pełna zgoda, ich mieszkańcy mają naprawdę fatalne warunki. Dlatego zdecydowaliśmy ZAKOŃCZYĆ protest na tym profilu FB. 


Źródło : http://www.dziennikzachodni.pl/