Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej – publikacja Muzeum Miejskiego.

Muzeum miejskie logoRok gospodarski na ziemi pszczyńskiej to tytuł najnowszej publikacji, która właśnie ukazała się nakładem Muzeum Miejskiego w Tychach. Autorką książki jest Agnieszka Szymula.
W bogato ilustrowanym wydawnictwie opisany został dawny i współczesny roczny cykl prac gospodarskich oraz przemiany zachodzące na przestrzeni ostatnich stu lat w gospodarstwach rolnych na obszarze historycznej ziemi pszczyńskiej. 
Publikacja została dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Tychy.

Konsultantami merytorycznymi tekstu oraz autorami wstępu do książki są: Maria Lipok-Bierwiaczonek oraz Alojzy Lysko. 

Muzeum - publikacja książkaOdrębną część publikacji stanowi dokumentacja fotograficzna współcześnie przygotowanych inscenizacji prac rolnych zaaranżowanych w sposób oddający ich charakter z okresu 1930—1970: sianokosów, żniw, kopania ziemniaków. Ich scenariusz opracował Alojzy Lysko, 
a autorem zdjęć był Tomasz Liboska. 

Wydawnictwo jest podsumowaniem realizowanego w 2015 roku przez Muzeum Miejskie 
w Tychach projektu badawczego i popularyzatorskiego Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej, wykonywanego przez Muzeum Miejskie w Tychach od marca do grudnia w 2015 roku. Jego pomysłodawcą oraz koordynatorem była Agnieszka Szymula. 

Na realizację projektu Muzeum otrzymało dofinasowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Przedsięwzięcie wsparły także: Urząd Miasta Tychy, Starostwo Powiatowe w Mikołowie, Starostwo Powiatowe w Bieruniu, Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Gminy Miedźna, Urząd Gminy Wyry. Partnerami projektu byli: Uniwersytet Śląski, ZSTiO im. E. Abramowskiego w Katowicach, Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej, Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach.

Publikacja dostępna jest w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach w Starym Magistracie (pl. Wolności 1). Kosztuje 25 zł.


Źródło : http://www.muzeum.tychy.pl/