Nad Potokiem Przegon. Przebudowa przepustu.

przepust-Borowa375Rusza kolejna inwestycja na Żwakowie. Tym razem prace przeniosą się na ulicę Borową, gdzie przebudowany zostanie przepust, jakim płynie Potok Przegon.

W ramach zadania przebudowany zostanie mostek nad Potokiem Przegon, a zwłaszcza to, co znajduje się pod mostkiem. Chodzi o przepust, który przeprowadza wodę pod drogą – z jednej strony, na drugą. Aktualnie jest to żelbetowa rura o średnicy jednego metra. Nowy przepust zostanie wykonany w zupełnie innej technologii. Będzie to rura stalowa spiralnie karbowana, której długość wyniesie około 14 metrów. Rura będzie miała owalny przekrój, a jej średnica w najszerszym miejscu wyniesie nieco ponad 2 metry.

Zmieni się też przekrój drogi. Obecnie nad potokiem osobno przeprowadzona jest jezdnia, a osobno kładka po której chodzą piesi. Po przebudowie ruch odbywać się będzie na jednym poziomie, czyli zlikwidowana zostanie przerwa pomiędzy kładką a drogą. Oprócz tego po stronie wschodniej zostanie wybudowany chodnik. Pracę będą realizowane na około 200-metrowym odcinku od budynku 147 w kierunku ulicy Myśliwskiej (rejon przedszkola). Wyremontowana zostanie też droga, która zyska nową, asfaltową nawierzchnię oraz istniejący chodnik po drugiej stronie ulicy.

Inwestycja będzie skoordynowana z innymi pracami, jakie w tym samym czasie są prowadzone na Żwakowie. Mowa o budowie ronda, które obsługiwać będzie nowy łącznik ulic Żorskiej, Myśliwskiej i Legionów Polskich. Choć szczegółów organizacji ruchu jeszcze nie znamy, to mieszkańcy na pewno będą musieli liczyć się z miejscowymi zawężeniami. Wiadome jest też to, że na czas wymiany przepustu, most w ulicy Borowej zostanie zupełnie rozebrany i nie będzie możliwości przejazdu przez drogę, co generować będzie czasowe utrudnienia. To kiedy one nastąpią oraz jak dokładnie będzie wyglądała organizacja ruchu, jest aktualnie ustalane przez inspektorów MZUiM, Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Tychy, a także Miejski Zarząd Komunikacji.

Inwestycja warta blisko pół miliona złotych ma być gotowa końcem roku. Przetarg na jej realizację wygrała firma JKM z Mikołowa.


Źródło : http://mzuim.tychy.pl/