Na stadionie GKS-u Tychy powstało miejsce unikatowe na skalę kraju.

TGS zieloneTyska Galeria Sportu, nowy oddział Muzeum Miejskiego w Tychach zaprasza do odwiedzin już od 30 lipca. To unikatowe na skalę kraju miejsce w niebanalny sposób opowiadać będzie o historii tyskiego sportu i jego najwybitniejszych przedstawicielach.

Ekspozycja stała Tyskiej Galerii Sportu, ulokowanej na Stadionie Miejskim, to pełna emocji opowieść o sportowej pasji. Bo choć Tychy są młodym miastem, to na sportowych arenach osiągnęły już wiele. Na wystawie nie zabraknie więc gwiazd wielkiego formatu, zarówno tych z przeszłości, jak i współczesnych.

W Tyskiej Galerii Sportu poznamy sportowe historie m.in. medalistów olimpijskich: piłkarza Romana Ogazy, lekkoatletki Lucyny Langer-Kałek czy kajakarki Karoliny Naji. Wyjątkowe miejsce zajmuje temat piłki nożnej i hokeja, w których to dyscyplinach tyscy sportowcy wielokrotnie odnosili wielkie sukcesy.

Na wystawie znajdziemy nietypowe eksponaty, które były świadkami najważniejszych wydarzeń sportowych w Tychach i z udziałem tyszan na arenach światowych.

Sportowe pamiątki do TGSu przekazali m.in. Arkadiusz Milik, Jerzy Dudek, Mariusz Czerkawski, Henryk Gruth, Krzysztof Oliwa, Zygmunt Hanusik, Karolina Naja, Lucyna Langer-Kałek, Aleksandra Jagieło, Karolina Hamer i Marcin Held. Prawdziwą perełką wśród eksponatów jest koszulka firmy „Puma”, w której piłkarze GKS-u Tychy rozgrywali w 1976 roku słynne mecze w Pucharze UEFA z 1.FC Koeln.

Tyska Galeria Sportu nie jest typową przestrzenią muzealną. Nowoczesny wystrój wnętrz dynamizuje komunikację z odwiedzającymi, a technologie zachęcają do interakcji z treściami prezentowanymi w ramach ekspozycji. – To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w regionie i jedno z nielicznych w Polsce – podkreśla Piotr Zawadzki, kierownik TGS, dziennikarz i entuzjasta sportu.

stadion GKS flagiIdea przypadła do gustu także sportowcom. – Tyska Galeria Mistrzów to świetny pomysł. Podczas gry w GKS-ie Tychy miałem wokół siebie wielu świetnych zawodników. Jest mi niezmiernie miło, że teraz mogę się znaleźć w tak znakomitym towarzystwie. Dobrze, że w mieście szanuje się nasze osiągnięcia – mówi Henryk Gruth, słynny hokeista, czterokrotny olimpijczyk.

Z powstania nowego miejsca cieszy się także Karolina Naja, medalistka olimpijska i mistrzyni świata w kajakarstwie: – Tychy to moje rodzinne miasto. Tu zaczynałam treningi, w barwach tyskiego klubu odnosiłam pierwsze sukcesy. Cieszę się, że dzięki Tyskiej Galerii Sportu tyszanie dowiedzą się więcej o mojej dyscyplinie sportu – zaznacza.

Choć prezentacja ekspozycji stałej rusza wraz z końcem lipca, to działania edukacyjne i popularyzatorskie Tyska Galeria Sportu prowadzi już od ponad roku. – Dotychczas zorganizowaliśmy spotkania z tyskimi sportowymi sławami, pokazy filmów, warsztaty fotografii sportowej czy zajęcia dla dzieci. Gościliśmy m.in. słynnego trenera Antoniego Piechniczka – mówi Zawadzki. – Ogromnym zainteresowaniem wśród tyszan cieszył się także Wielki Test Wiedzy o Sporcie. Na uwagę zasługują też nasze filmy – wywiady ze sportowcami sprzed lat i znawcami sportu – dodaje.

Od 30 lipca Tyska Galeria Sportu będzie otwarta dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 9. do 17. Chętni będą mogli zobaczyć ekspozycję także w dni meczowe – dwie godziny przed meczem do jego zakończenia. Wraz z początkiem września Tyska Galeria Sportu zainicjuje stałe cykle edukacyjne i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.


Źródło : http://katowice.wyborcza.pl/