Oddział okulistyczny w szpitalu wojewódzkim w Tychach po remoncie.

szpital wojOddział okulistyczny w szpitalu wojewódzkim w Tychach jest po remoncie, który przystosował go do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tej chwili nawet lustro w ogólnodostępnej łazience jest możliwe do dopasowania do ich potrzeb. Remont jest darem dla szpitala będzińskiej firmy.
Po 18 latach oddział okulistyczny dr. Jacka Szendzielorza w szpitalu wojewódzkim w Tychach przeszedł gruntowny remont przystosowujący go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pod kątem ich potrzeb przebudowana jest łazienka ogólnodostępna, gdzie nawet lustro można do indywidualnych potrzeb pacjenta niepełnosprawnego.
Remont został przeprowadzony na 500 m kw. Ilość łóżek się nie zmieniła. Jest ich nadal 20, ale inna jest organizacja sal.

Przedtem było sześć sal dwuosobowych i dwie czteroosobowe, teraz są cztery sale dwuosobowe i trzy czteroosobowe. Z każdej sali jest dostęp do łazienki bez wychodzenia na korytarz (przed remontem łazienkę miała tylko jedna sala).
Podczas remontu powiększone zostały wejścia do sal, zmodernizowane instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Remont trwał około miesiąca. Koszt takich prac, jak mówi Mariola Szulc, prezes zarządu spółki Megrez zarządzającej szpitalem, szacuje się na 200-300 tys. zł, ale ten jest akurat prezentem dla szpitala.
Jego inicjatorem jest Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach, a fundatorem firma Banimex z Bedzina. Senator Stanisław Kogut z Małopolski nie ukrywał, że zaangażował się w doprowadzenie do tego remontu zachwycony niezwykłymi dokonaniami dr. Jacka Szendzielorza i jego zespołu.
– Sami nie wiecie, kogo tutaj macie – powiedział do zebranych na uroczystości oddania do użytku nowo wyremontowanego oddziału, a były to m.in. władze miasta Tychy oraz gmin powiatu bieruńsko-lędzińskiego ze starostą na czele.
Senator miał, oczywiście, na myśli nowatorskie rozwiązania w okulistyce, jakie dr Jacek Szendzielorz prezentował na sympozjach międzynarodowych, operując na oczach najlepszych specjalistów z całego świata. Ten pierwszy raz był 8 października 2004 roku w mediolańskim szpitalu San Giuseppe, gdzie dr Szendzielorz, jako pierwszy okulista z Polski, zaprezentował własną, niespotykaną technikę operowania zaćmy laserem wodnym (AquaLase). Operację tę śledziło około 1000 specjalistów w kilku ośrodkach okulistycznych Europy.
Kiedy podczas uroczystości otwarcia oddziału po remoncie dr Szendzielorz mówił o europejskim poziomie świadczonej tu opieki medycznej dał dowód swojej ogromnej skromności, bo opieka pod jego kierunkiem świadczona tu jest na światowym poziomie. Jego nazwisko jest znane wśród wybitnych okulistów na całym świecie i kojarzy się z nowatorstwem.
Lista międzynarodowych kongresów i innych szkoleń, na które zapraszany jest dr Jacek Szendzielorz oraz jego zastępczyni, dr Aleksandra Mikulska-Cholewa, jest ogromnie długa i imponująca. Wagę ich osiągnięć niech uświadomi fakt, że na jednym z takich kongresów, siedem lat temu w Mediolanie, do prezentacji wybrano aż dziewięć filmów z dziesięciu nadesłanych z Tychów.


Źródło : http://www.dziennikzachodni.pl/