MAREK MOŚ – z cyklu „ZNANI TYSZANIE” – odc. 11

MOŚ MarekMarek Moś (ur. 3 grudnia 1956) kształcił się w Bytomiu i Katowicach. Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec. Założyciel Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Występował z nim na najbardziej prestiżowych festiwalach i estradach, takich jak: Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ljsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Düsseldorfie, De Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Yorku i Jordan Hall w Bostonie. Z Kwartetem Śląskim dokonał około 30 prawykonań utworów polskich i obcych, z czego część jest dedykowana zespołowi. W swoim dorobku artystycznym ma wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (Partridge, Thesis, Olympia, Wergo, CD Accord). Płyty w nagraniu których uczestnicy, zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Monograficzna płyta z utworami Góreckiego uhonorowana została nagrodą przemysłu fonograficznego „Fryderyk ’95”. Kolejnego „Fryderyka” oraz wyróżnienie magazynu STUDIO „Płyta Roku” (1997) zdobył ostatni krążek zespołu z nagraniami kwartetów Szymanowskiego i Lutosławskiego.
Artysta jest laureatem wielu nagród: Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO 1994 i innych.
Obecnie niezależnie od swej aktywności koncertowej i nagraniowej, wykłada w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Począwszy od 1998 r. jest dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej AUKSO.
Orkiestra Kameralna AUKSO pomimo krótkiego czasu swej działalności, należy do najwybitniejszych zespołów kameralnych, jakie pojawiły się w Polsce w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Złożona z utalentowanych muzyków jest manifestacją młodzieńczego zapału i wielkiej muzycznej wrażliwości. Nazwa pochodzi od greckiego aukso (wzrost, wzrastanie, wzmaganie się, przyśpieszanie). Zespół powstał w lutym 1998 r. dzięki wspólnej inicjatywie jednego z najwybitniejszych polskich kameralistów, primariusa Kwartetu Śląskiego – Marka Mosia oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Repertuar zespołu obejmuje utwory klasyczne, romantyczne i współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Koncert inaugurujący działalność orkiestry odbył się w ramach X Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich z udziałem wybitnych polskich wirtuozów – wiolonczelisty Andrzeja Bauera i pianisty Janusza Olejniczaka. W programie tamtego koncertu znalazło się m.in. światowe prawykonanie odnalezionej Suity Paderewskiego utrwalone przez Polskie Radio oraz Valse Boston Kanczelego z Januszem Olejniczakiem, nagrodzony doroczną festiwalową nagrodą krytyków. Po pierwszych sukcesach orkiestra wystąpiła na najważniejszych estradach m.in. w Studiu im. W.Lutosławskiego w Warszawie oraz w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Od stycznia 2000 r. orkiestra przyjęła nazwę AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Zespół objęty jest mecenatem Janusza Olejniczaka oraz firmy ERGIS S.A.