Miastotwórcza rola centrum handlowego „Skałka”.

Skałka Tychy

Handel od wieków pełnił miastotwórczą rolę i aktywizował życie w swoim otoczeniu. Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednie projektowanie centrów handlowych oraz odrodzenie się ulic handlowych. Na świecie jest wiele przykładów obiektów, które zmieniały tkankę miejską i pozytywnie wpłynęły zarówno na lokalną społeczność, jak i na powstające w sąsiedztwie inwestycje.

Takim centrum handlowym o miastotwórczej roli jest planowane do rozbudowy Centrum Skałka w Tychach. Marek Tryzybowicz, architekt z firmy Bose International, który projektował Centrum Handlowe Skałka, podkreślał fakt dbałości o unikalny dla miejsca charakter architektury i inspiracje, które czerpano z bezpośredniego otoczenia miejsca, jak również z kontekstu urbanistycznego w skali miasta. Architekci zaproponowali plac miejski – główny plac wejściowy do Centrum w ramach szerszego kontekstu urbanistycznego oraz amfiteatr akcentujący drugie wejście  do obiektu.

Skałka Tychy 1Lokalizacja, kształt i charakter Placu Głównego będzie już wkrótce interesującym przykładem współczesnej przestrzeni miejskiej, szczególnie, że Tychy nie posiadają centrum miasta. Place z fontannami, amfiteatrem, zielenią i elementami małej architektury staną się nie tylko wejściami do obiektu, ale równolegle będą miejscem spotkań i wypoczynku dla mieszkańców Tychów.

Centrum Skałka to projekt budowy obiektu handlowego obejmującego istniejący już hipermarket Auchan (wcześniej Real), market budowlany OBI oraz szeroką ofertę modową, usługową i restauracyjną.

Zgodnie z zapowiedziami Centrum Skałka będzie liczyło ok. 36 000 mkw. powierzchni GLA. Do dyspozycji gości będzie ponad 1400 miejsc postojowych w ramach podziemnego i naziemnego parkingu.

Skałka Tychy 2Skałka zlokalizowana jest w południowej części ścisłego centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania głównych arterii, ze znakomitym dostępem do środków komunikacji publicznej oraz w sercu sześciu osiedli mieszkaniowych charakteryzujących się bardzo wysokim wskaźnikiem gęstości zaludnienia.

– Tychy są jednym z niewielu miast na mapie Polski, w którym dotychczas nie funkcjonowała nowoczesna galeria handlowa. Centrum Skałka już teraz jest największym obiektem handlowym w Tychach, a po rozbudowie stanie się jednym z ciekawszych projektów na Śląsku łączącym funkcje zakupowe z atrakcyjnie zaaranżowaną przestrzenią publiczną. Ograniczona oferta zakupowa w Tychach, przy jednoczesnej wysokiej sile nabywczej, niskiej stopie bezrobocia oraz bardzo dobrej lokalizacji Skałki w pobliżu osiedli mieszkaniowych, będą stanowić o powodzeniu tego projektu wśród najemców i klientów.