Franciszkanie w Tychach. 20 lat działalności duszpasterskiej

Tychy__Kościół_p_w__św__FranciszkaFranciszkanie w Tychach świętują 20-lecie działalności duszpasterskiej w tym mieście. Jubileuszowej mszy przewodniczył prowincjał o. Antoni Brząkalik. Na uroczystość zjechali dwa pierwsi proboszczowie franciszkańskiej parafii oraz wcześniejsi wikarzy.
Przewodniczący tej mszy prowincjał o. Antoni Brząkalik nawiązał w kazaniu do 16 lat budowania kościoła franciszkańskiego. Mówił o możliwym zniechęceniu tą przedłużającą się budową, podkreślając jednocześnie, że najważniejsza jest ta świątynia, którą duchowo budujemy.
Ks. prałat Jóżef Szklorz, dziekana dekanatu Tychy Nowe, do którego parafia świętych Franciszka i Klary należy powiedział, że obecność franciszkanów jest bardzo żywa. Wspomniał, że to właśnie o. Emil Pacławski, proboszcz tej parafii, jest ojcem duchownym księży dekanatu Tychy Nowe i że obowiązki te nie tylko przyjął, ale „przejął się tą posługą”. Obecny na mszy prezydent Andrzej Dziuba ze swoim zastępcą Igorem Śmietańskim nie ukrywał, że wszyscy jednak na franciszkański kościół czekają, bo ma szanse być nowym symbolem miasta. W urodzinowym prezencie podarowali franciszkanom dzieło tyskiego fotografa Ryszarda Czernowa (jest to jedna z jego prac fotograficznych, których tematem jest budujący się kościół franciszkański).
Na pamiątkę jubileuszu można było nabyć pamiątkową filiżankę.
Przy tymczasowej kaplicy można oglądać wystawę przedstawiającą 20 lat działalności duszpasterskiej franciszkanów w Tychach.


Źródło : http://www.dziennikzachodni.pl/