Policjant strzelił w stronę kibica, został skazany.

POLICJA– Policjanci będą bać się interweniować – policyjny związkowiec komentuje wyrok, jaki usłyszał tyski funkcjonariusz. Sąd skazał go na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu i dwuletni zakaz wykonywania zawodu za to, że część pocisku, który wystrzelił, trafiła w twarz kibica. Stało się to podczas awantury na peronie kolejowym. Osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu, 10 tys. zł zadośćuczynienia i dwuletni zakaz wykonywania zawodu – taki wyrok usłyszał Tomasz K., policjant z katowickiego oddziału prewencji za zranienie szalikowca w trakcie interwencji na dworcu PKP w Tychach.

O sprawie pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”.

Dostał w nos i padł na peron

Sprawa dotyczy zdarzenia z 1 czerwca 2013 roku. Tego dnia w meczu I ligi Cracovia podejmowała GKS Tychy. Przez Tychy przejeżdżało pociągiem dwustu szalikowców. W nocy na stacji zaczęli krzyczeć przez okna: „Zawsze i wszędzie policja j… będzie” Policjanci wrzucili do jednego z wagonów gaz łzawiący. Pasażerowie wybiegli na peron. Część pseudokibiców miała wtedy obrzucać mundurowych kamieniami. Tomasz K. wystrzelił w górę nabój hukowy. To ostrzegawcza amunicja. – Nabój ma zatyczkę filcową, której lotu nie da się przewidzieć. Zależy np. od wiatru – powiedział TVN 24 Łukasz Celiński ze śląskiej policji. Warunki atmosferyczne zdecydowały, że zatyczka naboju Tomasza K. trafiła w nos przechodzącego peronem Krzysztofa T., jednego z kibiców. Otumaniony i zakrwawiony padł na ziemię, kolega przewiózł go taksówką do szpitala.

Nie mógł celować w kibica.

Początkowo to Krzysztof T. miał zarzut czynnej napaści na policjanta, ale prokuratura umorzyła śledztwo. Wtedy T. prywatnie oskarżył K. o przekroczenie uprawnień.  Nie pomogły wyjaśnienia policjantów, że sytuacja była dynamiczna, że w ich stronę leciały kamienie, a jeden z szalikowców zamierzał rzucić butelką. Nie pomogły też ustalenia biegłego z balistyki, który twierdził, że policjant nie mógł celować do pokrzywdzonego, bo wtedy tamten miałby poważniejsze obrażenia. Decydującym dowodem dla sądu było nagranie z komórki jednego z szalikowców. Sędzia nie dopatrzyła się niebezpiecznych przedmiotów w otoczeniu poszkodowanego, nie usłyszała też okrzyku „stój, policja”.

Apelacja będzie.

Jak ustaliła „Wyborcza”, Tomasz K. przed wstąpieniem do policji brał udział w wojskowych misjach NATO w Jugosławii, Bośni i Serbii.- To groźny wyrok. Policjanci będą bali się teraz interweniować – powiedział TVN 24 Rafał Jankowski, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Katowicach. – Służba będzie wspierać policjanta. Wykonywał czyjeś polecenia. Nie może być akcji pt. „Policjancie, broń się sam” – dodaje. Wyrok nie jest prawomocny, obrońca Tomasza K. już złożył apelację.

Źródło : http://www.tvn24.pl