KAMILA BAAR – z cyklu „ZNANI TYSZANIE” – odc. 3

Polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Rozgłos przyniosła jej roli Ofelii w telewizyjnym spektaklu „Hamleta” w inscenizacji Łukasza Barczyka.

Zdjęcie użytkownika Tychy News.

 

Kamilla Krystyna Baar urodziła się 6 października 1979 roku w Człuchowie. Jest córką emerytowanego żołnierza i dyrektorki przedszkola. Ma dwóch młodszych braci. Dzieciństwo spędziła w Tychach, gdzie chodziła do szkoły podstawowej i średniej. Podczas nauki w szkole średniej uczyła się też w studium aktorskim w Katowicach prowadzonym przez aktorkę Dorotę Pomykałę.

W 2002 ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, do której przyjęto ją za pierwszym podejściem. Na egzaminy wstępny do szkoły teatralnej przygotowała aż dwadzieścia osiem tekstów, m.in. monolog Hamleta oraz monolog Nataszy ze „Skrzywdzonych i poniżonych” Dostojewskiego.

Kamilla Baar zadebiutowała na deskach warszawskiej Akademii Teatralnej w swoim spektaklu dyplomowym „Sen nocy letniej” (premiera 19 listopada 2001 roku). Oficjalny debiut teatralny to rola w przedstawieniu „Miłość do trzech pomarańczy” (premiera 13 lipca 2002 roku). Od 2005 roku jest aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. Współpracuje też z Teatrem Rozmaitości, a także z krakowskim Starym Teatrem.

Miała możliwość współpracować z takimi reżyserami, jak np.: Tadeusz Bradecki, Jan Englert, Jerzy Jarocki, Maciej Sobociński, Andrzej Strzelecki. Wielu odmówiła ze względu na niezwykle starannie dobierane role. Występuje zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Sama preferuje role dramatyczne.

Pozytywnie oceniono jej rolę w „Fedrze” (choć sam spektakl niezbyt podobał się krytykom) oraz w „Ślubach panieńskich”, a rolę w „Pierwszym razie” uznano za wyjątkowo udaną.

Po raz pierwszy przed kamerą stanęła już w 2002 na planie telewizyjnego spektaklu „Oszuści”. Jednak w filmie pojawiła się nieco później. Rola Magdy w „Vinci” (2004) jest jej debiutem filmowym, wcześniej wystąpiła tylko w jednym z odcinków serialu „Na dobre i na złe” (2003) w roli Ewy. W 2009 roku wystąpiła w megaprodukcji „Generał. Zamach na Gibraltarze”.

W 2005 roku Kamilla Baar wyszła za mąż za aktora Wojciecha Solarza, którego poznała podczas egzaminów do szkoły teatralnej w 1998 roku. Rozwiedli się w 2009 roku. Następnie Baar związała się z aktorem Wojciechem Błachem, z którym ma syna, Brunona (ur. styczeń 2011). Obecnym mężem aktorki jest adwokat Piotr Kochański. Ślub wzięli w 2015 roku, w Lizbonie. Aktorka interesuje się malarstwem, fotografią i muzyką. W wolnym czasie czyta podróżuje i czyta książki.

Źródło : http://film.wp.pl/id,50876,name,Kamilla-Baar,osoba_biografi…