Przerwa w działaniu punktów paszportowych.

 


W listopadzie wchodzi w życie nowa ustawa o dokumentach paszportowych, z którą wiąże się między innymi uruchomienie Rejestru Dokumentów Paszportowych. Wdrożenie systemu oznacza przymusową przerwę w funkcjonowaniu punktów paszportowych. Przez kilka dni nie będzie możliwe składanie wniosków i odbieranie dokumentów.

Tyskie biuro paszportowe 7 i 8 listopada nie będzie przyjmowało wniosków na paszport. Wyrobiony paszport będzie można odebrać w poniedziałek do końca dnia pracy, a we wtorek do 14.00.  9 i 10 listopada nie będzie możliwości ani złożenia wniosku ani odebrania paszportu. Wszystko do normy wróci po długim weekendzie.

Jest jednak mała furtka ratunkowa dla tych, którzy jednak paszport będą mieć musieli. W Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie od 8 listopada od godz. 14.00 do 10 listopada do godziny 12.00 będzie możliwość – jak zastrzegają urzędnicy –  w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach złożenia wniosku o wydanie paszportu tymczasowego.

Wprowadzany Rejestr Dokumentów Paszportowych ma ułatwić wnioskodawnie o paszport. Między innymi nie będzie trzeba składać już papierowego wniosku o wydanie dokumentu – bo będzie on generowany w systemie przez urzędnika, a wnioskujący potwierdzi swoje dane, składając podpis na specjalnym urządzeniu.