Tury Kultury : Tomasz Stockinger.

 


Mediateka – 6 września 2019 r., godz. 18:00

Aktor filmowy i teatralny. Uhonorowany nagrodą „Telekamera 2000”, nagroda przyznawana przez czytelników pisma „TeleTydzień” w kategorii: aktorzy.
Na małym ekranie zadebiutował rolą boya hotelowego w serialu Życie na gorąco. Zagrał pierwszo- lub drugoplanowe role w serialach, takich jak np. Dom, Pogranicze w ogniu , Zespół adwokacki Matki, żony i kochanki czy Przepis na życie. Od 1997 gra jedną z głównych ról (Pawła Lubicza) w serialu TVP1 Klan.
W 1979 zadebiutował na wielkim ekranie, odgrywając główną rolę (Bogdana Majera) w filmie Zbigniewa Kuźmińskiego Sto koni do stu brzegów. W kolejnych latach zagrał m.in. hrabię Leszka Czyńskiego w Znachorze, Adama Derenia w Lata dwudzieste… lata trzydzieste… , starościca Piotra Wolskiego w Rycerzach i rabusiach i detektywa hotelowego Gunnara w polsko-estońsko-rosyjskim horrorze Łza księcia ciemności.
Jest również aktorem teatralnym. W 1981 zagrał główną rolę (Cezarego Baryki) w wystawianym przez Teatr Telewizji przedstawieniu Przedwiośnie w reżyserii Wojciecha Solarza. Współpracował z warszawskimi teatrami: Kwadrat, Dramatycznym, Na Woli, Syrena, Komedia i Roma.


Źródło : http://umtychy.pl/