Tychy – Miasto z przyszłością.

 


Tychy zajęły drugie miejsce w prestiżowym rankingu przygotowanym przez analityków z portalu fDi, będącego sekcją grupy The Financial Times. Miasto zostało wyróżnione w kategorii „potencjału gospodarczego” wśród średnich miast (liczących od 100 do 250 tyś. mieszkańców). W pierwszej piątce znalazły się takie miasta jak: Gdynia (pierwsze miejsce), Legnica, Opole i Gliwice.

Specjaliści oprócz potencjału gospodarczego oceniają przyjazne nastawienie do biznesu, kapitał ludzki, porównują koszty pracy oraz komunikację. Liczy się też innowacyjność, np. wysokie miejsca zajęły miasta stawiające na technologie przyszłości, potrafiące jednocześnie przyciągnąć nowych inwestorów. W zestawieniu brano też pod uwagę liczbę inwestycji, dochodowość prowadzonego biznesu, poziom bezrobocia i bilans migracyjny.

– Dzisiaj Tychy są liderem przemian wśród polskich miast. Pragnę podkreślić, że to dzięki zaangażowaniu, pracowitości oraz optymizmowi naszych mieszkańców tak wiele udało nam się w Tychach zmienić i zrobić. Na rozwój miasta pozyskaliśmy setki milionów euro, dlatego dziś posiadamy infrastrukturę na europejskim poziomie. Jako pierwsi na Śląsku stworzyliśmy centra przesiadkowe i uruchomiliśmy szybką kolej do Katowic, usprawniając jednocześnie ruch na Drodze Krajowej nr 1. Przeprowadziliśmy z sukcesem rewitalizację wielu tyskich miejsc, a to nie koniec wyzwań, jakie stawia przed każdym miastem zmieniająca się w szybkim tempie rzeczywistość. Tworząc wiele nowych projektów inwestycyjnych czy społecznych, należy myśleć o tym, co będzie za dziesięć czy dwadzieścia lat – mówi prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Ranking opracowany został dla 50 polskich miast. Wyniki przedstawiono osobno dla dużych, średnich i małych ośrodków miejskich. Wśród dużych miast w czołówce znalazły się: Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań. W zestawieniu małych miast dominują Pruszków oraz Błonie.


Źródło : TYSKI Informator Samorządowy NR 4/579