Zachęcamy do zwiedzenia bieruńskiej RUCHOMEJ STAJENKI.

 


Można już podziwiać bieruńską ruchomą stajenkę, która znajduje się w kościele pw. Św. Bartłomieja w Bieruniu Starym. Aby w pełni docenić jej piękno, trzeba ją zobaczyć na własne oczy. Gorąco do tego zachęcamy! Podkreślamy również, że stajenka ta, jako jedyna w Polsce, co roku czynna jest do 14 lutego, kiedy to obchodzony jest odpust ku czci Św. Walentego, patrona naszego miasta.

Bieruńska stajenka, która potocznie nazywana jest „betlyjką”, od lat 60. znajduje się w kościele parafialnym pw. Św, Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym i jest jedyną ruchomą stajenką w regionie.

Powstała w 1955 roku, a jej inicjatorem był ówczesny proboszcz starobieruńskiej parafii ks. Jan Trocha, który zainspirował parafian do stworzenia tego pięknego dzieła. Stajenkę, przez kolejne lata budowało kilka pokoleń mieszkańców Bierunia, którzy z wielkim oddaniem poświęcali się tej sprawie.

Z roku na rok popularność bieruńskiej stajenki stawała się coraz większa. Aktualnie odwiedzają ją mieszkańcy nie tylko Bierunia i okolic, ale również turyści z całej Polski, a nawet Europy i Ameryki, o czym świadczą wpisy znajdujące się w kronice stajenki.

Obecnie ruchomą szopkę tworzy drewniana konstrukcja o powierzchni 40 m2, która została wykończona różnymi materiałami. Umieszczono nad nią 6,5-metrową panoramę, która daje niesamowity Bożonarodzeniowy nastrój. Podsyca go ponad sto ruchomych i kilkadzisiąt stałych figurek przedstawiających zarówno postacie, które według tradycji muszą znaleźć się w szopce, jak i współczesne ważne dla naszego regionu, a nawet kraju. Nie zabrakło również figurek zwierząt, a także wykonanych z ogromną dbałością o szczegóły budynków: domów, kościoła, zamku, czy szybu kopalnianego. Atmosferę dopełniają kolędy śpiewane przez zastępy anielskie oraz odgrywane przez trębacza.

Stajenka i poszczególne jej elementy zasilane są prądem od 9 do 380 volt. Do jej działania wykorzystane zostały mechanizmy pionowe i poziome, dzięki którym przymocowane do nich figury zmierzają w stronę żłobka.

Prawie każdego roku twórcy „betlyjki” dokładają kolejne figury. Dzięki temu w ciągu 60 lat, obok tradycyjnych postaci pojawili się m.in.: górnicy, góral, szlifierz, kataryniarz, strażak, szewc, drwal oraz liczni pasterze.

Wielkim wydarzeniem było umieszczenie w stajence figury Ojca Świętego Jana pawła II oraz ks. Jerzego Popiełuszki. Nie mogło zabraknąc również Kardynała Stanisława Nagy’ego rodem z Bierunia oraz siostry zakonnej z miejscowego zakonu. Dopełnieniem  tej tematyki jest miniatura drewnianego kościoła – obecnie Sanktuarium Św. Walentego w Bieruniu, usytuowana w górnej części ekspozycji.

Wielkim uznaniem dla dorobku bieruńskich budowniczych było przyznanie im w 2015 roku przez księdza arcybiskupa Wiktora Skworca medalu „Pro Christi Ragno”. Wyróżnienie to, ustanowione dla upamiętnienia roku obchodów 90. rocznicy powstania diecezji katowickiej, zostało przyznane szopkarzom za zasługi w dziele budowania Królestwa Bożego w archidiecezji katowickiej.

Podkreślmy, że drewniana konstrukcja szopki zajmuje powierzchnię 40 metrów kwadratowych. Jest wykończona różnymi materiałami, a nad nią rozpościera się 6,5-metrowa panorama Jerozolimy namalowana przez Eugeniusza Nygę.
W tym roku bieruńska stajenka również została wzbogacona o nowe elementy i kilka dodatkowych figurek. Zapraszamy do odwiedzania parafi Św. Bartłomieja Apostoła i oglądania tej wyjątkowej szopki Bożonarodzeniowej.

Źródło : https://www.bierun.pl/