Festiwal Mobilności na terenie Parku Suble.

 

Festiwal Mobilności - minTychy rozpoczynają kampanię Festiwal Mobilności „RoweLOVE Tychy”, której symbolicznym rozpoczęciem będzie otwarcie pierwszego w Tychach pumptracku w Parku Suble (czyli specjalnych torów do jazdy na rowerze) 24 września br. Festiwal rozpocznie Niebieska Parada Rowerowa czyli przejazd ulicami miasta niebieskich rowerzystów. Start o godz. 14:00 na parkingu Urzędu Miasta Tychy, al. Niepodległości 49. Parada skończy swój bieg w Parku Suble, gdzie od godz. 15:00 do godziny 19:00 będzie trwała rowerowa impreza. 

Rozpocznie ją otwarcie pumptrucku czyli specjalne zbudowanych torów rowerowych.

– Bez przecinania wstęgi i zbędnej pompy, ale z pompą na rowerze… bo podobno prawidłowa jazda po pumptracku wymaga wyłącznie tzw. pompowania z wykorzystaniem wzniesień i spadków toru. Zapraszamy na pierwsze tyskie pumptracki – duży i mały – mówi Miłosz Stec – zastępca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Dla ułatwienia odbędą się warsztaty pumptruckowej jazdy, które poprowadzi Bartosz „Gladiator” Pałka – zawodnik MTB, który swoje umiejętności doskonalił w tyskim skateparku. 

Oprócz tego będzie tor przeszkód rowerowego biegacza, na którym będą rywalizowały dzieci, które poruszają się na rowerkach biegowych, strefa serwisowa, strefa konsultacji MTB, strefa warsztatów formy, strefa bezpieczeństwa z miasteczkiem rowerowym, strefa kreatywna w której będzie można ozdobić rowery, strefa animacji dla dzieci, relaksu i strefa komunikacji miejskiej, bo skoro Festiwal Mobilności, to nie może zabraknąć tyskich organizatorów transportu zbiorowego – PKM, MZK, TLT.

W ramach festiwalu, 22 września odbędą się od 17:00 na Placu pod Żyrafą odchody Europejskiego Dnia bez Samochodu, a w noc poprzedzającą wydarzenia w Parku Suble zaplanowano także Tyski Nocny Rajd Rowerowy, organizowany przez Stowarzyszenie Sportowe NOL-TYCHY, który wystartuje o godz: 22:00 z ryneczku na osiedlu „Karolina”.

24 września po zakończeniu festiwalu odbędzie się z kolei I Ekologiczny Night Spotting po Tychach. Start: 22:00 Rynek w Tychach – zakończenie ok. godz. 2:00.

Oprócz tego miasto planuje m.in. wydać aktualne mapy rowerowe Tychów i okolic, przeprowadzić akcje „Rowerem do pracy”, udostępnić mieszkańcom internetową mapę rowerową z nawigatorem, uruchomić we współpracy z OpenStreet Map, Stowarzyszeniem NOL oraz Miejskim Zarządem Ulic i Mostów grupę mapującą, utrzymującą aktualny stan mapy internetowej.

Festiwal Mobilności