Akcja zima w Tychach.

 


W tym sezonie zimowym na tyskie drogi wyjedzie 14 pługopiaskarek, 17 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 10 dwuosobowych brygad do ręcznego odśnieżania, a w skutecznym prowadzeniu działań pomoże Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem. Pracę wszystkich służb odpowiedzialnych za akcję, koordynować będzie Straż Miejska. W tym sezonie będzie również możliwość kontaktowania bezpośrednio z firmami odpowiedzialnych za odśnieżanie.

3 standardy – czyli gdzie i czym sypiemy

Pod szczególnym nadzorem będą drogi krajowe: DK-1 i DK-86 i DK-44 wraz z węzłami, które będą utrzymywane w II podwyższonym standardzie, a więc sprzęt wyjeżdżał będzie na te drogi w pierwszej kolejności. Drogi powiatowe utrzymywane będą w II standardzie, a drogi gminne, o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym, wg III standardu zimowego utrzymania.
Jeżeli chodzi o zastosowanie surowców i substancji, to sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Chlorek wapnia na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania w przypadku wystąpienia temperatur poniżej -8°C. Sól i mieszanka piaskowo solna na ulicach wylotowych z centrum miasta do dzielnic podmiejskich, pierwszej kolejności odśnieżania. Piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach. W razie potrzeby przygotowana ilość soli i piasku będzie systematycznie uzupełniana.

Ważne zmiany

Od tego sezonu mieszkańcy będą mogli dzwonić bezpośrednio do wykonawców odpowiedzialnych za odśnieżanie poszczególnych obszarów w mieście. „Dotychczas zazwyczaj zgłoszenia kierowane były do dyspozytorów dyżurujących w Centrum Sterowania Ruchem lub do Straży Miejskiej. Taka możliwość oczywiście nadal istnieje, ale żeby skrócić czas reakcji na zgłoszenie, warto dzwonić bezpośrednio do wykonawcy, któremu podlega określony obszar” – wyjaśnia Arkadiusz Bąk – dyrektor MZUiM w Tychach.

W koordynowaniu akcji tradycyjnie już pomoże ITS. Dyżurni będą mieć do dyspozycji system monitoringu, w skład którego wchodzi m.in. 57 kamer obrotowych i 129 kamer stacjonarnych na sygnalizacjach świetlnych, oraz 81 kamer nadzoru wizyjnego. Dodatkowo prowadzenie akcji wspomagane będzie danymi pochodzącymi z 12 stacji pogodowych, a krótkoterminowa predykcja temperatury i stanu nawierzchni (śnieg, marznący deszcz, lód, gołoledź) pozwoli na określenie warunków atmosferycznych dla co najmniej 2 kolejnych godzin.

Drugą ważną zmianą jest zwiększenie zakresu prowadzenia akcji. Od tego sezonu odśnieżane będą również główne ścieżki rowerowe. To efekt polityki rowerowej wprowadzonej przez Metropolię w zakresie Roweru Metropolitalnego. Z uwagi na to, że z Metroroweu będzie można korzystać przez cały rok, ścieżki rowerowe wymagać będą odpowiedniego utrzymania również w okresie zimowym.

3 Firmy (numery kontaktowe)

Zimą o drogi w Tychach zadbają trzy firmy. Każda wykonywać będzie działania zgodnie z zakresem zadań. Podział i zakres przedstawia załączona poniżej mapa.

• MASTER Odpady i Energia Sp. z o.o. /tel.: 32 70 70 107/
zakres działania:
Zimowe utrzymanie dróg krajowych wraz z obiektami inżynierskimi i węzłami oraz pozimowe czyszczenie (mapa: Zadanie I).

 Konsorcjum firm BIO-EKOS Group Sp. z o.o. i BIO-EKOS Sp. z o.o. sp. k. /tel.: 537 045 295/
zakres działania:
1. Zimowe utrzymanie dróg w dzielnicach śródmiejskich wraz z obiektami inżynierskimi oraz pozimowe czyszczenie w obszarze na wschód od osi Katwicka/Bielska wraz z Al. Bielską (mapa: Zadanie II).
2. Utrzymanie obiektów drogowych: chodników, ścieżek rowerowych, ciągów i kładek pieszych, schodów, przejść dla pieszych, azyli, parkingów, placów, tuneli oraz pozimowe oczyszczenie obiektów drogowych

 EKO–OGRÓD Z.F. „Konserwacja Terenów Zielonych” /tel.: 609 812 832/
zakres działania:
1. Zimowe utrzymanie ulic w dzielnicach śródmiejskich wraz z obiektami inżynierskimi oraz pozimowe czyszczenie w obszarze na zachód od osi Katowicka/Bielska wraz z ulicą Katowicką (mapa: Zadanie III).
2. Utrzymanie ulic wraz z obiektami inżynierskimi w dzielnicach podmiejskich oraz pozimowe sprzątanie (mapa: Zadanie V).

 

Firmy wykonawcze przez cały okres trwania akcji zobowiązane zostały do odbierania telefonów i w miarę możliwości szybkiego reagowania na zgłoszenia mieszkańców. Jeżeli nie będą występowały warunki zimowe, firmy będą zajmowały się sprzątaniem miasta.

Przypominamy również, że zgodnie z zapisami Rozporządzenia Wojewody Śląskiego z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych, w przypadku możliwości przekroczenia pokrywy śnieżnej lub lodowej zagrażającej obiektom budowlanym właściciel, zarządca i administrator ww. obiektu zobowiązany jest m.in. do:

  • monitorowania pokrywy śnieżnej lub lodowej zalegającej na dachach, stropodachach, tarasach użytkowych, balkonach itp.,
  • podjęcia niezwłocznych działań zmierzających do usunięcia nagromadzonego śniegu lub lodu, sopli lodowych, nawisów mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia

 


Źródło : https://umtychy.pl/