Tychy miastem gitary klasycznej – już po raz 19-ty.

 


Międzynarodowe święto muzyki gitarowej zawita ponownie do Tychów.  Od 20 do 27 października za sprawą Śląskiej Jesieni Gitarowej dni i wieczory będą wypełnione koncertami wirtuozów gitary światowego formatu, występami uczestników 3-etapowego konkursu, lekcjami mistrzowskimi i szeregiem wydarzeń dodatkowych.

211 artystów, w tym 5 polskich orkiestr, 16 wydarzeń, 10 koncertów gwiazd – ten jeden z największych i najstarszych festiwali współczesnej muzyki gitarowej w Europie cieszy się wyjątkową renomą w środowisku – wśród wykonawców i pedagogów, uczestników konkursu i licznego grona słuchaczy. Będący częścią festiwalu międzynarodowy konkurs wykonawczy, czasem porównywany do Konkursu Chopinowskiego w świecie gitarowym, należy do jednego z najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na świecie. Organizator, Miejskie Centrum Kultury w Tychach ściśle współpracuje z Filharmonią Śląską, Akademią Muzyczną w Katowicach i innymi instytucjami, co w każdej edycji gwarantuje wysoki poziom, atrakcyjność zapraszanych artystów i doboru repertuaru koncertów, odzwierciedlających aktualne trendy. Co zatem w tym roku?

Pierwsze wydarzenia festiwalowe za nami – 29 września z Filharmonii Śląskiej zagrali Marek Nosal (dyrektor artystyczny Festiwalu) i Marcin Dylla z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej. W galerii handlowej Gemini Park Tychy w przestrzeni kulturalnej Okno na Kulturę można oglądać wystawę fotografii podsumowujących minioną edycję festiwalu w obiektywach Grzegorza Krzysztofika i Artura Pławskiego. Tu odbył się pierwszy z trzech recitali gitarowych w strefie wypoczynku Gemini Park Tychy, gdzie wystąpił Mariusz Orzełowski. W kolejnych tygodniach odwiedzający Gemini Park Tychy spotkają się jeszcze z Martą Sobol i Karoliną Kamrowską (gitara) oraz Mateuszem Prześlakiem (gitara) i Oskarem Radwańskim (skrzypce).

Październikowa gitarowa uczta muzyczna rozpocznie się koncertem w katowickim NOSPR-ze, gdzie 20 października Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Dawida Runtza wystąpi z towarzyszeniem aż czterech gitar będących w rękach duetu Kupiński Guitar Duo, Justyny Sobczak-Dylli i Marcina Dylli. Tego samego dnia ponownie w Filharmonii Śląskiej w koncercie kameralnym zagrają Mateusz Kowalski (gitara) i Maciej Zakrzewski (organy). Muzyka gitarowa wybrzmi też 21 i 22 października w Akademii Muzycznej w Katowicach, a to dzięki dwóm koncertom: Orkiestry Kameralnej Archetti pod batutą Macieja Tomasiewicza z towarzyszeniem Marcina Kozioła, Marka Nosala i Romana Widaszka oraz kolejnego wieczoru z recitalami młodych gwiazd – Cassie Martin (Francja) i Marco Piperno (Włochy).

Przez 5 kolejnych dni począwszy od 23 października muzyka gitarowa zaprosi do Tychów – macierzystego miasta Śląskiej Jesieni Gitarowej – gdzie w jednej z najlepszych sal koncertowych na Śląsku, w Mediatece, odbędą się koncerty zaproszonych mistrzów i mistrzyń gitary, m.in.: Yamandu Costy z gościnnym udziałem Alessandro Penezziego (Brazylia), Antonio Reya (Hiszpania), Friend 'n Fellow (Niemcy), Guitar4mation (Australia, Austria, Czechy, Polska), Anabel Montesinos (Hiszpania) czy Łukasza Kuropaczewskiego. Warto wybrać koncerty z udziałem AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy z maestro Markiem Mosiem i Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Szymona Morusa.

To w Tychach będzie miała miejsce między innymi premiera utworu Koncert epizodyczny na gitarę, perkusję i smyczki napisanego na zamówienie festiwalu  przez Alka Nowaka, oraz odbędą się: sesja naukowo-artystyczna, lekcje mistrzowskie, wystawy i prezentacje. Tu też najpełniej można będzie poczuć atmosferę festiwalową, o której mówi się przez długie miesiące w kraju i za granicą. Znaczącym akcentem w programie koncertów będzie utwór Pieśń dla Przyjaciela skomponowany przez Czesława Grabowskiego i wykonywany właśnie z myślą o Przyjacielu Festiwalu – Romualdzie Jurkowskim, który zmarł w czerwcu tego roku. Hołd Romkowi, synowi pierwszego dyrektora artystycznego Festiwalu, a obecnie – jego patrona (Jana Edmunda Jurkowskiego – przyp. red.) – odda Beata Będkowska-Huang z tyskim Kwartetem Sonos.

Emocji dostarczy międzynarodowy konkurs gitarowy, a koncertom towarzyszy szereg wydarzeń dodatkowych. Konkurs Gitarowy im. J.E. Jurkowskiego, czasem porównywany do konkursu chopinowskiego w świecie gitarowym, należy do jednego z najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na świecie. W bieżącej edycji zmierzy się w nim 20 gitarzystów i gitarzystek z 10 krajów: Bośni i Hercegowiny, Chin, Czech,  Francji, Korei Południowej, Polski, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Koncerty odbywające się w ramach Śląskiej Jesieni Gitarowej są dla miłośników muzyki gitarowej, dla gitarzystów z kolei – konkurs gitarowy i bogaty program edukacyjny. Nie zabraknie lekcji mistrzowskich z artystami i członkami jury konkursu, zaplanowano sesję naukowo-artystyczną Gitara. Wczoraj – dziś – jutro będącą płaszczyzną wymiany doświadczeń, możliwością wysłuchania wykładów, obejrzenia prezentacji oraz dyskusji. Festiwal uzupełnią wystawcy prezentujący ofertę instrumentów  lutniczych, nut i akcesoriów w Hotelu Tychy, a w Mediatece można będzie także zaopatrzyć się w wydawnictwa festiwalowe: płyty CD, katalogi i gadżety Śląskiej Jesieni Gitarowej.

W październikowym kalendarzu wydarzeń kulturalnych w regionie warto zatem uwzględnić Tychy.