Europejski Tydzień Mobilności w Tychach.

 


Od 16 do 22 września Tychy aktywnie włączą się w działania w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Przygotowano wiele atrakcji m.in. warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół, przejazd Tyską Pętlą Rowerową, spacer po miejskiej przestrzeni, nocny rajd rowerowy, a na zakończenie – Dzień bez Samochodu na skwerze przy ul. Dąbrowskiego.

PROGRAM EUROPEJSKIEGO TYGODNIA MOBILNOŚCI / 16-22 września 2024

Warsztaty edukacyjne
16-18 września 2024
Urząd Miasta Tychy, Sala Sesyjna
Koordynator/organizator warsztatów: Michał Lorbiecki

Od 16 do 18 września zapraszamy na warsztaty edukacyjne dla uczniów klas 3 szkół podstawowych. Uczniowie, wspólnie z ekspertami będą rozmawiać o funkcji ulic, bezpieczeństwie ruchu drogowego oraz kształtowaniu przyjaznych przestrzeni publicznych. Przedmiotem pracy warsztatowej będzie fragment ul. Dąbrowskiego na wysokości nowo powstałego skweru przy Poczcie Głównej. Podsumowanie prac, w postaci umieszczonych w przestrzeni pomysłów uczestników i uczestniczek, odbędzie się w ramach wspólnego prototypowania przestrzeni podczas „Dnia bez samochodu” już 22 września na czasowo zamkniętym dla ruchu samochodowego odcinku ul. Dąbrowskiego między ul. Darwina a ul. Dębową.

Warsztaty poprowadzi dr Michał Lorbiecki — urbanista i ekonomista, pełnomocnik Prezydenta ds. koordynowania i rozwoju przestrzeni publicznej dla ruchu pieszego w mieście Tychy wraz z eksportami, a wśród nich:
– Agnieszka Lyszczok (Dyrektor TZUK)
– Maria Losko (Naczelnik Wydziału Komunikacji)
– Lucjan Dec (Dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu GZM)
– Zbigniew Anioł (Departament Komunikacji i Transportu GZM)
– Daniel Szczurek (Dyrektor ds. Przewozów Pasażerskich PKM Tychy)
– Mariusz Jaworski (PKM Tychy)
– Łukasz Rozmus (PKM Tychy).
Czas trwania warsztatów dla każdej grupy wyniesie 1,5 godziny. Zapisy zamknięte.

Przejazd Tyską Pętlą Rowerową
16 września, godz. 16:30
al. Niepodległości (przy napisie „TYCHY”)
Organizator: Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE

Wycieczka przeznaczona jest dla wszystkich osób jeżdżących na rowerze, bez ograniczeń wiekowych. Trasa liczy 27 km i stanowi dobrą okazję do poznawania Tychów całymi rodzinami, grupami znajomych, bez ograniczeń. Osoby, które przejadą pętlę, otrzymają certyfikaty i rowerową niespodziankę.

Spacer po osiedlu D. „Zielona oś, przeplotnie i galeriowce”
17 września, godz. 16:30
Urzędem Miasta Tychy (wejście główne)
Prowadzenie: Anna Syska, Miejski Konserwator Zabytków, historyczka
i popularyzatorka architektury.

Spacer będzie okazją do przyjrzenia się przestrzeni osiedla, jego zieleni, budynkom i dekoracjom.
Czas trwania spaceru ok. 2h
Udział w spacerze jest bezpłatny!
Zapisy pod nr telefonu 453 040 132 (także SMS) lub na adres mailowy: promocja@umtychy.pl

Nocny Rajd Rowerowy
20 września, godz. 21:30
START: Park Suble
Organizator: Stowarzyszenie NOL Tychy

Cała trasa liczy 19 km i jest przeznaczona dla wszystkich osób jeżdżących na rowerze bez ograniczeń wiekowych, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Ważne, by dzieci jadące samodzielnie na rowerach bez problemu poradziły sobie na trasie przejazdu. Trasa po zmroku prowadzi ulicami naszego miasta i leśnymi ścieżkami. Dlatego oświetlenie roweru jest obowiązkowe, warto również pamiętać o kasku. Wszak chodzi o nasze bezpieczeństwo!

Przejazd Tyską Pętlą Rowerową
21 września, godz. 9:00
al. Niepodległości (przy napisie „TYCHY”)
Organizator: Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE

Wycieczka przeznaczona jest dla wszystkich osób jeżdżących na rowerze, bez ograniczeń wiekowych. Trasa Pętli liczy 27 km, jest łatwa i zachęca do poznawania Tychów całymi rodzinami, grupami znajomych, bez ograniczeń. Osoby, które przejadą Pętlę, otrzymają Certyfikaty rowerową niespodziankę.

DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
Wydarzenie specjalne
22 września, godz. 10.00 -14.00
Park przy ul. Dąbrowskiego (przy Poczcie Głównej)

10:00- 11.30 – wspólne prototypowanie przestrzeni.
Podsumowanie efektów prac uczestników i uczestniczek warsztatów poprzez naniesienie ich na jezdnię tymczasowym oznakowaniem oraz innymi elementami.
12:00-13:15 – debata pt. „Zrównoważona mobilność w mieście, czyli jak kształtować przestrzeń miejską z myślą o wszystkich”.

Uczestnicy:
Maciej Gramatyka – Prezydent Miasta Tychy
Magdalena Storożenko- Polak- projektantka, Prezeska Fundacji Places
Maria Kowalska – ambasadorka osób z niepełnosprawnościami
Lucjan Dec – Dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu GZM

Debatę prowadzi Michał Lorbiecki — urbanista i ekonomista, pełnomocnik Prezydenta ds. koordynowania i rozwoju przestrzeni publicznej dla ruchu pieszego w mieście Tychy.

W programie również:

Warsztaty edukacyjne i plastyczne — przeznaczony dla dzieci, ale również dla dorosłych, bez ograniczeń wiekowych. Czas trwania 3 godz.

Pierwsza pomoc przeprowadzona przez Straż Pożarną

Gry i zabawy uliczne — taniec uliczny w wykonaniu grupy tanecznej D’Way of Life

Kolorowy Trolejbus

Owocowy rower — rower stacjonarny, dzięki któremu każdy może zrobić swój ulubiony koktajl przy użyciu siły nóg. Na rowerze zamontowany jest blender, który uruchamiany jest przy pedałowaniu. Rower dostosowany jest zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Ekodoradca – Katarzyna Bielich UM Tychy – będzie można poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska podczas rozwiązywania różnego rodzaju zadań, np. łamigłówek, krzyżówek czy wykreślanek. Będzie można wygrać ekologiczny gadżet. Na stoisku będzie możliwe także pozyskanie informacji o możliwych dofinansowaniach do realizacji inwestycji ekologicznych takich jak: termomodernizacja budynków jednorodzinnych, wymiana nieefektywnych źródeł ciepła, czy instalacja odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii, elektrownie wiatrowe).

Udział w „DNIU BEZ SAMOCHODU” przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców, wstęp wolny.

Partnerami tegorocznego wydarzenia są: Master sp. zo.o., Straż Miejska, Straż Pożarna, TLT, Sanepid, Straż Miejska, Policja, Tyski Zakład Usług Komunalnych, GZM, Stowarzyszenie NOL Tychy, DWay of Life


Źródło : https://umtychy.pl/