„Śląskie. Zawodowcy 2” – projekt skierowany do uczennic i uczniów szkół o profilu zawodowym.
Liderem projektu jest Województwo Śląskie, a jest on realizowany we współpracy z partnerami – Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną Spółką Akcyjną, Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, a także z Akademią Górnośląską im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
– Celem jest zwiększenie atrakcyjności kształcenia zawodowego w regionie, a można to osiągnąć dopasowując ofertę edukacji zawodowej i tworzenie trwałych mechanizmów współpracy pomiędzy szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe a pracodawcami – mówi Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego.
Projektem objęci są uczniowie i uczennice szkół i placówek o profilu zawodowym, w tym szkół technicznych oraz branżowych I stopnia, dla których dedykowane jest doradztwo edukacyjno-zawodowe, wysokiej klasy staże uczniowskie oraz kursy lub szkolenia. Z kolei kadra szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe zyskuje dzięki projektowi dostęp do najlepszej jakości kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych zwiększających ich umiejętności i kompetencje zawodowe, które w niedalekiej przyszłości mają przełożyć się bezpośrednio na jakość kształcenia zawodowego w szkołach. W projekcie uczestniczą także samorządy, które mogą wspierać działania związane z budowaniem relacji z przedsiębiorcami i biznesu, gdzie przyszli absolwenci będą szukać zatrudnienia.
Kształtowaniu pozytywnego wizerunku szkolnictwa branżowego sprzyjać będzie również promocja umiejętności zawodowych poprzez organizację w ramach projektu m.in. Festiwali Zawodowca.
Planowane efekty projektu:
- Liczba uczniów i słuchaczy szkół i placówek kształcenia zawodowego objętych wsparciem – 5 400
- Liczba uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego uczestniczących w stażach uczniowskich – 3 600
- Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem – 1 100
- Liczba szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem – 180
- Liczba uczniów uczestniczących w doradztwie zawodowym – 5 400
- Liczba uczniów, którzy nabyli kwalifikacje po opuszczeniu programu – 3 780
- Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu – 770
- Liczba zrealizowanych godzin stażu uczniowskiego – 504 000
Całkowita wartość projektu: 78 947 386,67 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 67 105 278,66 zł
Źródło : https://www.slaskie.pl/