Podsumowanie 1 kolejki Betclic 1 ligi.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza po 1. kolejce Betclic 1 Ligi jest liderem rozgrywek. Z trzech beniaminków tylko Kotwica Kołobrzeg zdołała wywalczyć jeden punkt. Za nami kilka bardzo ciekawych spotkań, w których nie brakowało emocji.

Polonia Warszawa – Znicz Pruszków 0:1 (0:0)
0:1 – Łukasz Wiech 88′

Nowy sezon Betclic 1 Ligi rozpoczął się od starcia dwóch drużyn, które w poprzednim sezonie były beniaminkami. W pierwszej części spotkania zarówno Polonia, jak i Znicz miały swoje szanse, ale ani jedna, ani druga drużyna gola strzelić nie zdołała. Zespół z Pruszkowa co prawda ulokował futbolówkę w siatce gospodarzy, ale ta bramka z powodu faulu nie została uznana. Druga część spotkania mogła znakomicie rozpocząć się dla „Czarnych Koszul”. Znicz przed stratą gola uratował jednak słupek. Gdy wydawało się, że to spotkanie zakończy się bezbramkowym remisem, to w końcówce potyczki decydujący cios zadał zespół Znicza. Gola dla gości w 88. minucie, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, głową strzelił Łukasz Wiech. Zespół z Pruszkowa pokonał 1:0 Polonię Warszawa. Udany debiut na ławce trenerskiej Znicza zaliczył Grzegorz Szoka.

Odra Opole – Ruch Chorzów 0:2 (0:1)
0:1 – Soma Novothny 13′
0:2 – Daniel Szczepan (k.) 88′

Odra Opole, a więc zespół, który w poprzednim sezonie rywalizował w barażach o awans do PKO BP Ekstraklasy w pierwszym spotkaniu nowego sezonu zmierzył się ze spadkowiczem z najwyższej klasy rozgrywkowej, chorzowskim Ruchem. „Niebiescy” od początku meczu starali się narzucić swój styl gry, a na pierwszego gola nie trzeba było długo czekać. W 13. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego bramkę zdobył Soma Novothny. Gospodarze szansę na wyrównanie zmarnowali po trzydziestu minutach gry, gdy w dobrej sytuacji spudłował Szymon Mida. W drugiej części spotkania Odra starała się doprowadzić do remisu, ale Ruch skutecznie się bronił i… sam strzelił gola. W 88. minucie bramkarza opolan z rzutu karnego pokonał Daniel Szczepan. Ruch wygrał w Opolu 2:0 i nowy sezon Betclic 1 Ligi rozpoczął od zwycięstwa.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Warta Poznań 3:0 (0:0)
1:0 – Andrzej Trubeha 54′
2:0 – Andrzej Trubeha 66′
3:0 – Artem Putiwcew 90′

Warta Poznań to spadkowicz z PKO BP Ekstraklasy. Drużyna z Poznania latem przeszła ogromną rewolucję. W ekipie „Zielonych” zmienił się między innymi szkoleniowiec. Piotr Jacek, bo o nim mowa, miał trudne zadanie. Zespół musiał bowiem zbudować praktycznie od nowa. W sobotnim spotkaniu 1. kolejki Betclic 1 Ligi Bruk-Bet Termalica Nieciecza pokazała Warcie, że na tę chwilę jest od niej lepszym zespołem. „Słonie” znakomicie spisały się zwłaszcza w drugiej połowie, kiedy to strzeliły trzy gole. Dwukrotnie bramkarza drużyny z Poznania pokonał Andrzej Trubeha. W końcówce potyczki bramkę dołożył Artem Putiwcew. Bruk-Bet Termalica Nieciecza tym samym pewnie zwyciężył 3:0 i został liderem Betclic 1 Ligi.

Pogoń Siedlce – Chrobry Głogów 1:2 (0:2)
0:1 – Sebastian Bonecki 15′
0:2 – Szymon Bartlewicz 45′
1:2 – Lukas Hrnciar 90′

W drugim sobotnim spotkaniu na boisku pojawili się piłkarze beniaminka, Pogoni Siedlce oraz Chrobrego Głogów. Beniaminek chciał dobrze rozpocząć rozgrywki. Drużyna z Głogowa natomiast, mając w pamięci poprzednie rozgrywki, chciała dobrze wejść w nowy sezon Betclic 1 Ligi. I Chrobry dopiął swego, bowiem już od 15. minuty prowadził 1:0. Jeszcze przed przerwą głogowianie podwyższyli wynik. Beniaminek grał ambitnie, szukał okazji na gola. Pogoń bramkę zdobyła jednak dopiero w samej końcówce potyczki, kiedy to gola z rzutu wolnego strzelił Lukas Hrnciar. Na doprowadzenie do remisu drużynie z Siedlec zabrakło już czasu. Beniaminek rozpoczął więc sezon od porażki. Głogowianie do domu wrócili natomiast z trzema „oczkami”.

Stal Stalowa Wola – Górnik Łęczna 0:1 (0:0)
0:1 – Damian Warchoł 90′

W trzecim sobotnim spotkaniu na boisku pojawili się piłkarze kolejnego beniaminka, Stali Stalowa Wola. Drużyna z Podkarpacia podejmowała Górnika Łęczna. „Stalówka” do Betclic 1 Ligi dostała się po zwycięstwie w barażach. W pierwszym spotkaniu podejmowała drużynę, która również walczyła w barażach, ale o awans do PKO BP Ekstraklasy. Stalową Wolę od Łęcznej nie dzieli zbyt wiele kilometrów, a oba zespoły rywalizowały ze sobą już wielokrotnie. To spotkanie na trybuny obiektu w Stalowej Woli przyciągnęło komplet publiczności. W pierwszej połowie tej potyczki gole nie padły. Zwłaszcza gospodarze stworzyli sobie jednak dobre okazje na objęcie prowadzenia. Po przerwie sytuacja na boisku nie uległa zmianie. Stal najlepszą okazję na strzelenie gola miała w 73. minucie. Uderzenie Damiana Oko z kilku metrów dobrze obronił jednak bramkarz zespołu z Łęcznej. Gdy wydawało się, że potyczka zakończy się bezbramkowym remisem, to w samej końcówce doliczonego czasu gry gola na wagę zwycięstwa strzelili piłkarze z Łęcznej. Górnik tym samym wygrał w Stalowej Woli 1:0. Ta porażka zespół beniaminka na pewno bardzo boli.

Wisła Płock – Kotwica Kołobrzeg 1:1 (0:1)
0:1 – Michał Cywiński 13′
1:1 – Maciej Famulak 48′

Kotwica Kołobrzeg to trzeci z beniaminków, który w tym sezonie występuje w Betclic 1 Lidze. Pogoń Siedlce i Stal Stalowa Wola, czyli dwóch pozostałych beniaminków, swoje spotkania wcześniej przegrały. Kotwicy udało się odwrócić tę niekorzystną serię. Drużyna z Kołobrzegu rywala miała trudnego. Nie dość, że grała na wyjeździe, to jeszcze z Wisłą Płock, która typowana jest jako jeden z głównych kandydatów do awansu. Kotwica nie zamierzała się jednak przedwcześnie poddawać i już w 13. minucie objęła prowadzenie, kiedy to ładnym uderzeniem z woleja z kilkunastu metrów popisał się Michał Cywiński. Gospodarze straty odrobili tuż po przerwie. W 48. minucie po dośrodkowaniu celnie główkował Maciej Famulak. To był ostatni gol w tym spotkaniu. Obie drużyny nie zdołały już pokonać przeciwnika i do swojego dorobku dopisały po jednym punkcie.

​​​​GKS Tychy – Miedź Legnica 2:2 (0:1)
0:1 – Benedik Mioc 35′
1:1 – Rafał Mkowski 57′
1:2 – Florian Hartherz
2:2 – Bartosz Śpiączka 89′

Ten mecz zapowiadano jako hit 1. kolejki Betclic 1 Ligi. GKS w poprzednim sezonie długo plasował się w ścisłej ligowej czołówce, a Miedź latem poczyniła ciekawe transfery i również typowana jest jako jeden z głównych kandydatów do awansu. Na boisku w niedzielę działo się sporo. Atakować starali się i jedni, i drudzy. Bramkarze czy to GKS-u, czy Miedzi mieli sporo pracy. W końcu w 35. minucie w znakomitej sytuacji znalazł się Benedik Mioc. Nowy piłkarz legniczan po dobrym dośrodkowaniu oddał celny strzał głową z kilku metrów. Piłka wpadła do siatki, a drużyna z Legnicy objęła prowadzenie. Gospodarze wyrównali w drugiej połowie. W 57. minucie Rafał Makowski otrzymał dokładne podanie i świetnie wykorzystał swoją sytuację w polu karnym Miedzi. Ten piłkarz do tyszan dołączył latem. Podobnie jak Mioc, tak i Makowski powinien być wyróżniającym się zawodnikiem w tym sezonie Betclic 1 Ligi. To jednak nie był koniec emocji w tym spotkaniu. W 85. minucie Miedź ponownie objęła prowadzenie po świetnej indywidualnej akcji Floriana Hartherza. Tuż przed końcem regulaminowego czasu gry do wyrównania doprowadził natomiast Bartosz Śpiączka. Ostatecznie ten mecz zakończył się remisem 2:2. Obie drużyny stworzyły bardzo dobre widowisko.

Stal Rzeszów – Arka Gdynia 1:0 (0:0)
1:0 – Jesus Diaz 81′

W ostatnim spotkaniu 1. kolejki Betclic 1 Ligi Stal Rzeszów podejmowała Arkę Gdynia. Zwłaszcza goście mają sobie wiele do udowodnienia po poprzednim sezonie, który to dla Arki zakończył się wielkim rozczarowaniem. Piłkarze prowadzeni przez Wojciecha Łobodzińskiego od pierwszego gwizdka arbitra ruszyli do ataku. Gospodarze przetrwali ataki gości. Zawodnicy Arki jednak nie próżnowali i co chwilę szukali okazji na gola. Sporo pracy miał Krzysztof Bąkowski, bramkarz zespołu ze stolicy Podkarpacia. Mimo przewagi Arki, pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem. W drugiej odsłonie potyczki długo utrzymywał się bezbramkowy remis, aż w końcu w 81. minucie decydujący cios zadali piłkarze Stali Rzeszów. Gola dla rzeszowian, który ostatecznie Stali dał trzy punkty, strzelił Jesus Diaz. Gdynianie nowy sezon rozpoczęli zatem od porażki.

ŁKS Łódź – Wisła Kraków [nowy termin do ustalenia – przełożony na prośbę Wisły Kraków]