Spotkanie z Marcinem Pietraszewskim wokół książki „Wojny niebieskie”.

 


Będziemy gościć Marcina Pietraszewskiego, autora książki „Wojny niebieskie. W środku najbrutalniejszego gangu kiboli”, wydanej w lutym 2024 roku nakładem Wydawnictwa Agora.

To poruszający reportaż z centrum gangsterskiego świata. Marcin Pietraszewski, reporter katowickiego oddziału „Gazety Wyborczej”, od lat śledzący działalność gangu Psycho Fans i kolejne próby jego rozbicia, opisuje świat kiboli Ruchu Chorzów. Ta książka to również podróż do samego serca Górnego Śląska, przez familoki, robotnicze dzielnice, zamknięte zakłady, kopalnie i rosnącą przestępczość. Do świata, w którym dorastali kibole.

W 2023 roku w największym jak dotąd procesie członków gangu kiboli Ruchu skazano 46 z 47 oskarżonych. To dzięki temu, że na współpracę z prokuraturą poszło kilku psychofansów. Opowiedzieli o włamaniach, handlu narkotykami, wywiadzie śledzącym przywódców wrogich bojówek, śmiertelnych pobiciach i gangsterskich porachunkach. Ci, którzy nie poszli na współpracę z prokuraturą, dostali wyroki od dwóch do piętnastu lat więzienia.

„To nie jest książka o futbolu. To nie jest książka o kibicach. To nie jest książka o Ruchu Chorzów. Barwami klubowymi zasłoniło się Zło. Autor obnaża je bez znieczulenia”
Wojciech Kuczok (pisarz i kibic)

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Marcin Pietraszewski – dziennikarz, związany od 2000 roku z katowickim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Najlepiej odnajduje się w dziennikarstwie śledczym. Jako pisarz zadebiutował w 2016 roku, książką pod tytułem „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”. Została ona napisana we współpracy z Dariuszem Kortko, obaj współpracowali także przy kolejnych publikacjach, takich jak: „Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos” i „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”. Został wyróżniony w 2019 roku w konkursie Silesia Press pierwszą nagrodą za cykl artykułów, poświęconych brutalnemu gangowi pseudokibiców Ruchu Chorzów.


Źródło : https://kultura.tychy.pl/