Okno na kulturę : Tyski Bank Kultury – projekty 2023.

 


W ramach cyklu „Okno na kulturę”, realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w galerii Gemini Park Tychy od 16 lutego, prezentowana będzie wystawa promująca cztery projekty, zrealizowane w ramach Tyskiego Banku Kultury w 2023 roku.

Pierwszy z nich to Mozaiki SŁOWOmocne. Autorka Aneta „Touanda” Mlaś stworzyła pięć ceramicznych mozaik w kształcie koła o średnicy 50 cm każda, których centralnym elementem jest jedno spośród pięciu haseł, nawiązujących do promowania idei self-care: JESTEM OK, LUBIĘ, AKCEPTUJĘ, DOCENIAM, SZANUJĘ.

Słowa mają moc. Nie tylko te, które wypowiadamy do kogoś, ale co ważniejsze, te, które kierujemy do samych siebie. Najpierw przybierają formę myśli, powtarzanych w głowie za każdym razem, gdy coś nam nie wyjdzie, gdy się boimy lub gdy wygramy i zrealizujemy jakieś zadanie. Potrafią nam wówczas dodać odwagi lub ją odebrać – mówi Aneta „Touanda” Mlaś.

Drugim zrealizowanym projektem jest „[R. O. D], czyli Rodzinna Opowieść Działkowa” – album fotograficzny dokumentujący cykl życia, które to na działce spędzał dziadek Michała Janusińskiego (autora projektu). Kluczowymi elementami projektu są starannie wybrane fotografie i skany notatek, które powstawały na przestrzeni wielu lat (1991-2016). W latach 2007-2018 autor dokumentował swoje wizyty u dziadka, jego działkowych przyjaciół i ich więzi oraz zmieniającą się przyrodę.

Trzecim tematem TBK jest książka autorstwa Bartłomieja Szymczyka „Powrót Barubara”, czyli kontynuacja „Przygód Zbója Barubara”, która łączy wątki bajkowe i fantastyczne osadzone w realiach Tychów. Czytelnik rozpozna tu znane sobie miejsca, zdarzenia, a nawet… osoby. Autor adresuje książeczkę do całych rodzin, ale także do tych, którzy wciąż mają w sobie „wewnętrzne” dziecko, poczucie humoru i dystans do otaczającego świata.

Ostatnim prezentowanym projektem jest „Muzyka Natury” autorstwa Przemysława Schellera. W ramach projektu zostały skomponowane oraz nagrane trzy utwory dla duetu w składzie: Piotr Gach – wiolonczelista, kameralista, kompozytor i aranżer, absolwent klas wiolonczeli w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, a także w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2011-2015) oraz Przemysław Scheller – kompozytor i sound designer, który ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Conservatoire National Supćrieur de Musique et Danse Lyon (Francja). Kompozycje nagrano w technologii ambisonicznej 3. rzędu i zakodowano w formacie binauralnym. Technika ta pozwala na uchwycenie immersyjnego, trójwymiarowego dźwięku niedostępnego tradycyjnymi metodami. Odgrywa ona kluczową rolę w projekcie – w utworach pojawiają się elementy interakcji z elementami natury (np. śpiew ptaków, szum drzew). Dźwięki przyrody są integralną częścią muzyki dzięki wykorzystaniu ich w tworzeniu warstwy elektronicznej.

Wystawę będzie można oglądać w „Oknie na kulturę” w Gemini Park Tychy od 16 lutego do 29 marca. 


Źródło : https://kultura.tychy.pl/