Międzygminny Dom Pomocy Społecznej „Dobre Miejsce” w Kobiórze wkrótce rozpocznie działalność.
Placówka przy ul. Promnickiej 53 od marca br. oferować będzie usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające, edukacyjne oraz specjalistyczne dla 66 osób. Trwa rekrutacja pracowników oraz przygotowania do otwarcia ośrodka.
8 stycznia 2024 r. Wojewoda Śląski wydał zezwolenie na prowadzenie w Kobiórze przy ul. Promnickiej 53 Międzygminnego Domu Pomocy Społecznej „Dobre Miejsce”. Trwają intensywne przygotowania do otwarcia ośrodka.
W budynku znajdują się pokoje 2 i 3-osobowe dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami, każdy z własnym węzłem sanitarnym (prysznic, toaleta, umywalka). W obiekcie znajduje się także sala wypoczynkowa dzienna – świetlica z biblioteką, jadalnia, pomieszczenie spełniające funkcję kaplicy, sali koncertowej, sali kinowej, teatralnej. Na każdej z trzech kondygnacji znajduje się pokój kąpielowy dla osób niepełnosprawnych oraz aneks kuchenny i dyżurka pielęgniarska. W budynku znajduje się także kompleks medyczno – rehabilitacyjny: gabinet lekarski, gabinet zabiegowy, sala rehabilitacyjna do ćwiczeń indywidualnych, sala do ćwiczeń grupowych. Położenie obiektu daje możliwość spacerowania i odpoczynku na świeżym powietrzu.
We wrześniu 2017 roku Tychy kupiły od Archidiecezji Katowickiej ponad trzy hektary terenu wraz z istniejącą tam zabudową za 9,7 mln złotych. Nieruchomość została zaadaptowana na potrzeby Domu Opieki Społecznej. Wydano na to blisko 11 milionów złotych i choć prace zakończyły się jesienią 2021 roku, DPS nie rozpoczął działalności, bo ówczesny wojewoda nie pozwalał na jego uruchomienie m.in. zaskarżył dwie uchwały o powołaniu DPS i jego statucie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego powołując się na to, że Miasto Tychy nie może samodzielne prowadzić Domu Pomocy Społecznej na terenie innej gminy niż własna. Powołano więc związek międzygminny między Tychami i Kobiórem. 31 marca 2022 roku tyscy oraz kobiórscy radni głosowali nad projektem uchwały w sprawie utworzenia związku międzygminnego oraz przyjęcia jego statutu. Po wybuchu wojny w Ukrainie w obiekcie przebywali uchodźcy wojenni z Ukrainy, głównie kobiety z dziećmi.