49. Tyskie Spotkania Teatralne – „Dzień świra”.

 


„Dzień świra” powstał według słynnej maksymy, że nic tak nie cieszy, jak cudze nieszczęście. Jest więc prześmieszną komedią, w której nie do śmiechu tylko samemu Miauczyńskiemu.

Wiosną 2021 roku warszawski Uniwersytet SWPS ogłosił raport, którego celem było wybranie „najlepszego polskiego filmu wszechczasów”. Wynik badania opinii publicznej być może wielu zaskoczył, ale z pewnością ucieszył nawet tych, którzy akurat na ten film nie głosowali. Bo wygrał „Dzień świra” Marka Koterskiego z 2002 roku, film praktycznie bez wrogów, co już niezwykłe wśród polskiego ludu, za to z całą polską inteligencją po swojej stronie. A nawet jeśli ktoś się nie uważał za inteligenta, i tak mógł się bez trudu utożsamić z postacią głównego bohatera, niejakiego Adasia Miauczyńskiego, poniewieranego przez tak zwaną otaczającą rzeczywistość.

„Dzień świra”, niegdyś napisany jako dramat dla teatru, miał już kilka premier scenicznych, raz nawet wystawiono go w formie musicalu. W Teatrze Ateneum kolejnej realizacji podjął się znany reżyser młodośredniego pokolenia, Piotr Ratajczak. W tekstowym oryginale – oprócz głównego bohatera – występuje mnóstwo postaci towarzyszących; w reżyserskiej koncepcji Ratajczaka „wszyscy jesteśmy Adasiami M.”.

OBSADA:
Ja – Adam Cywka
Matka – Ewa Telega
Syn – Jakub Pruski
Była żona – Magdalena Schejbal
Ela, pierwsza miłość – Milena Suszyńska
Facet – Janusz Łagodziński

TWÓRCY:
Autor – Marek Koterski
Reżyseria – Piotr Ratajczak
Scenografia i oświetlenie – Marcin Chlanda
Kostiumy – Dorota Gaj-Woźniak, Grupa Mixer
Muzyka – Tomasz Lewandowski
Plastyka ruchu – Arkadiusz Buszko
Asystentka reżysera – Joanna Kowalska
Asystentka scenografa – Anna Kolanecka

Dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Teatr Mały w Tychach
Czas trwania: ok. 80 min
Bilety do nabycia w kasie Teatru Małego i na stronie interticket.pl

Źródło : https://kultura.tychy.pl/