Pekka Tirkkonen nowym trenerem GKS-u Tychy.

 


Był najlepszym trenerem fińskiej Liigi, a teraz będzie odpowiedzialny za wyniki wicemistrzów Polski. Nowym szkoleniowcem GKS-u Tychy został Pekka Tirkkonen. 55- letni Fin podpisał kontrakt obowiązujący do końca bieżącego sezonu.

Po rozwiązaniu kontraktu z Andriejem Sidorenko władze wicemistrzów Polski rozpoczęły intensywne rozmowy z potencjalnymi trenerami. Wybór padł na szkoleniowca, który w przeszłości pracował w czołowych europejskich ligach. Tirkkonen był również utytułowanym zawodnikiem, bo kilkukrotnie sięgał po krajowe mistrzostwa.

Trenerska przygoda Pekki Tirkkonena rozpoczęła się w sezonie 2008/2009. Jego pierwszym przystankiem było SaPKo, występujące wówczas na drugim poziomie rozgrywkowym w Finlandii. Po czterech latach trafił już do najwyższej klasy rozgrywkowej i zapisał na swoim koncie pierwszy duży sukces.

W sezonie 2013/2014 sięgnął z zespołem SaiPy po brązowy medal, a następnie zdobył trofeum Kaleviego Numminena, które co roku przyznawane jest najlepszemu trenerowi w Liidze!

Trzy sezony później postanowił zmienić otoczenie i trafił do Szwajcarii. W 2016 roku objął drużynę EHC Kloten. Po kilku miesiącach zdobył z zespołem krajowy puchar!

W sezonie 2018/19 prowadził zespół z najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech i po przygodzie z zespołem Grizzlys Wolfsburg ponownie trafił do Finlandii.

Przez ostatnie dwa sezony 55-letni szkoleniowcem prowadził duński Herning Blue Fox. Z „niebieskimi lisami” zdobył wicemistrzostwo kraju.

Nowy szkoleniowiec GKS-u Tychy ma za sobą również bogatą karierę zawodniczą. Występował na pozycji środkowego w najwyższych ligach w Finlandii, Niemczech, Szwecji czy Danii. W swoim CV ma po trzy krajowe mistrzostwa zdobyte w Finlandii i Danii. Grał również w reprezentacjach swojego kraju. Z juniorami zdobył dwa mistrzostwa świata i brązowy medal. Brał również udział w Mistrzostwach Świata Elity oraz w Pucharze Kanady.


Źródło : https://gkstychy.info/hokej/