13. Noc Teatrów GZM w Tychach.
W sobotę 9 września odbędzie się 13. Noc Teatrów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Tyska odsłona wydarzenia odbywać się będzie w Pasażu Kultury Andromeda oraz sali koncertowej tyskiej Mediateki, a w programie przygotowano dwa spektakle oraz warsztaty teatralno-plastyczne.
W ramach wydarzenia zagrany zostanie spektakl muzyczny z poezją Wisławy Szymborskiej „100 minut dla urody” oraz spektakl „Wyspa mojej siostry” w reż. Joanny Piwowar-Antosiewicz. Będzie również okazja do wzięcia udziału w rodzinnych warsztatach teatralno-plastycznych.
PROGRAM 13. NOCY TEATRÓW GZM w Teatrze Małym w Tychach
SPEKTAKLE:
„Wyspa mojej siostry”, reż. Joanna Piwowar-Antosiewicz
Scena Kameralna, Pasaż Kultury Andromeda, Plac Baczyńskiego 2
godz. 14:00
wiek: 7+
Bilety w cenie 10 zł
„Wyspa mojej siostry” to książka Katarzyny Ryrych opisująca przygody dwóch sióstr, z których jedna jest trochę „inna”. Starsza, Pippi, która jakby żyje na samotnej wyspie, w innym świecie… Na tę wyspę wprowadza nas jej młodsza siostra Myśka. Dzięki niej będziemy mogli poznać piesokota, czy pobiec na biegun zachodni który jeszcze nie został odkryty…W oparciu o książkę i cykl rodzinnych warsztatów, dramaturżka Justyna Lipko-Konieczna, związana z Teatrem 21, stworzyła scenariusz spektaklu, w którym udział biorą różnorodni twórcy i realizatorzy. „Nasz spektakl ukazuje, że inny nie jest ani lepszy, ani gorszy, jest po prostu inny. Pracując twórczo z grupą chcieliśmy nie tylko rozbroić kategorię „inności”, ale przede wszystkim, przyjrzeć się temu, czym są relacje, jak i co je tworzy. Siłą książki i mam nadzieję naszego spektaklu jest to, że oswajamy się z odmiennością, ale jednocześnie dobrze się bawimy podążając za tym co spotyka Pippi i Myśkę” – mówi pomysłodawczyni i reżyserka spektaklu Joanna Piwowar-Antosiewicz, na co dzień pedagożka teatru i edukatorka Teatru Małego w Tychach.
„100 minut dla urody” – spektakl muzyczny z poezją Wisławy Szymborskiej
Mediateka, Józefa Piłsudskiego 16, Tychy
godz. 19:00
Bilety w cenie 30 zł
„100 minut dla urody” czyli poezja Wisławy Szymborskiej w służbie kobiecości. Muzyczny spektakl, pełen humoru i wdzięku, oparty na twórczości Noblistki opowiada o życiu, tęsknotach, dociekaniu Prawdy i Piękna, z właściwą poetce serdeczną ironią. Muzyka Urszuli Borkowskiej rozpisana na aktorski czterogłos wydobywa rytm i rym poezji Szymborskiej i sprzyja uwadze widzów. Izabella Bukowska – Chądzyńska, Monika Węgiel, Joanna Trzepiecińska i reżyserka Magdalena Smalara tworzą idealnie zestrojony kwartet, ale każda z nich ma też partie solowe. Wiersze znane i mniej znane oraz fragmenty „Lektur Nadobowiązkowych” składają się na trochę więcej niż 100 minut, 100 minut dla umysłu i serca; tak mało w naszym życiu jest piękna, a przecież tak przyjemnie jest się w nim zanurzyć.
WARSZTATY:
„O sztuce bycia nieprzygotowanym” – rodzinna improwizowana akcja twórcza
Scena Kameralna, Pasaż Kultury Andromeda, Plac Baczyńskiego 2
godz. 11:00 – 12:00
wiek: 5 +
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – do pobrania wejściówki ( 1 dziecko+1 rodzic) w kasie Teatru Małego
Zapraszamy Was do niezapomnianej zabawy, jaką jest improwizacja. Jedynym potrzebnym narzędziem będzie wyobraźnia, bo wszyscy, zarówno dzieci, jak i rodzice, mają wyobraźnię i czasem nie zdają sobie sprawy z jej możliwości.
Prowadzenie: Mateusz P. Barczyk
„Wyspa bliskości” – rodzinne warsztaty ruchowe
Scena Kameralna, Pasaż Kultury Andromeda, Plac Baczyńskiego 2
godz. 12:30 – 13:30
wiek 5+
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – do pobrania wejściówki ( 1 dziecko+1 rodzic) w kasie Teatru Małego
Zapraszamy do spotkania w ruchu autentycznym, niewymuszonym, w nieustającej wymianie: myśli, energii, obserwacji, skojarzeń, bazując na książce Katarzyny Ryrych „Wyspa mojej siostry”. W naszym działaniu staramy się przełamywać tradycyjny schemat artysta – odbiorca, przenosząc akcent z biernego odbioru na wspólne doświadczanie i przeżywanie.
Prowadzenie: Katarzyna Żeglicka, Joanna Piwowar-Antosiewicz
„Okropnie piękne” – rodzinne warsztaty plastyczne
Scena Kameralna, Pasaż Kultury Andromeda, Plac Baczyńskiego 2
godz. 16:00 – 17:00
wiek 5+
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – do pobrania wejściówki (1 dziecko+1 rodzic) w kasie Teatru Małego
Zapraszamy na plastyczną akcję twórczą podejmującą temat znaczenia błędu w procesie twórczym. Bo nie każdy posiada talent, o jakim marzy, ale często siedzi on ukryty głęboko w nas. Trzeba go tylko odnaleźć, a to nie lada sztuka.
Prowadzenie: Joanna Rupik, Magda Walczyk
Bilety na wydarzenie dostępne są na stronie Teatru Małego.
Na wydarzenia Noc Teatrów GZM, można dojechać za darmo, korzystając z metropolitalnych środków transportu – autobusów, tramwajów, trolejbusów. Wystarczy tylko pobrać na telefon lub wydrukować specjalny kupon, uprawniający do bezpłatnych przejazdów.
Organizatorem Nocy Teatrów GZM jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Program 13. Nocy Teatrów GZM dostępny na: www.nocteatrowgzm.pl