Wyrusz śladem tyskiej postmodernistycznej architektury i urbanistyki lat 80. i 90. XX wieku.
Sobotnie letnie przedpołudnie warto spędzić wędrując po tyskich zakamarkach śladem tyskiej architektury i urbanistyki lat 80. i 90. XX wieku.
Lata 80. i 90. XX wieku w historii polskiej i lokalnej tyskiej architektury stanowią czas znaczących przemian i przewartościowań. Znużenie architekturą i urbanistyką modernizmu – zwłaszcza w postaci stypizowanej zabudowy osiedli mieszkaniowych – znalazło wyraz w dążeniu projektantów do stosowania bardziej urozmaiconych form. Jest to także okres fundamentalnej zmiany uwarunkowań powstawania architektury. Na jej kształt wpływały wówczas m.in.: kryzys ekonomiczny ograniczający liczbę i wielkość realizacji, złagodzenie przepisów regulujących kwestie projektowania i inwestowania czy wreszcie procesy związane z transformacją ustrojową i urynkowieniem.
Podczas spaceru uczestniczki i uczestnicy przyjrzą się wybranym obiektom, prowadzący omówi także niezrealizowane koncepcje zabudowy z tego okresu. Na trasie spaceru znajdą się m.in.: Brama Słońca, Centrum Skałka, budynek banku PKO, Zespół mieszkaniowy KBO–GOP Południe (os. „Wawel”), Zespół Szkół Municypalnych (Mediateka/Hala Sportowa Tychy), Kościół pw. Bł. Karoliny.
- prowadzi: Mateusz Miłoń
- zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl