Tyskie konsultacje w sprawie Europejskiej Stolicy Kultury 2029 dla GZM.
Miasta należące do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, czyli 41 gmin, wspólnie ubiegają się o prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Przygotowaniem wniosku aplikacyjnego, który ma powstać do 15 września 2023 roku, zajmuje się Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Pomogą temu spotkania konsultacyjne w podregionach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Spotkanie dla podregionu tyskiego odbędzie się Muzeum Miejskim w Tychach 17 kwietnia o godzinie 17.00.
To ważna informacja dla przedstawicielek i przedstawicieli szeroko rozumianego sektora kultury z Bierunia, Bojszów, Chełma Śląskiego, Imielina, Kobióra, Lędzin, Łazisk Górnych, Mikołowa i Wyr.
Celem spotkania jest nawiązanie współpracy, poznanie opinii środowisk kreatywnych i próba zaprojektowania modelu aktywnej współpracy na linii podregiony – GZM dla kultury, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w części programowej aplikacji do konkursu o tytuł ESK. To także szansa na bliższą współpracę i zsieciowanie, również poza kontekstem ESK.
Wyniki konsultacji zostaną wykorzystane w aplikacji do konkursu ESK, ale przede wszystkim mają służyć przez kolejne lata szerokiemu gronu interesariuszy: instytucjom kultury, animatorkom i animatorom kultury czy decydentkom i decydentom do podejmowania decyzji w zakresie polityk kulturalnych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ten dialog to zarazem pierwszy z elementów procesu, jakim jest przygotowanie wniosku w konkursie o tytuł ESK 2029. Bo kluczowym założeniem na każdym etapie jego tworzenia i realizacji jest partycypacyjność.
Drugim elementem procesu będą pogłębione badania wśród mieszkanek i mieszkańców, które będą trwały do końca 2023 roku. Swoim zasięgiem badanie to ma obejmować takie kwestie jak:
- uczestnictwo i nie uczestnictwo w kulturze,
- kondycja sektora kultury,
- kultura w dobie cyfrowej,
- kulturalna lokalna i kultura centralna.
W ten sposób nie tylko będzie można poznać potrzeby tych, którzy biorą udział w życiu kulturalnym lub je tworzą. Równie ważni będą ci, którzy w nim nie uczestniczą.
Kandydatura w wymiarze artystycznym ma w pełni wykorzystać regionalny potencjał. Ale obok wymiaru artystycznego kandydatura będzie miała równie silny aspekt społeczny. Będzie oparta o przekonanie, że poprzez działania kulturalne możemy pogłębiać spójność społeczną.
data: 17 kwietnia 2023 (poniedziałek), godz. 17.00–19.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
zapisy (liczba uczestniczek i uczestników ograniczona): bit.ly/metro_konsultacje
wstęp wolny
więcej informacji: badania@miasto-ogrodow.eu
Źródło : https://umtychy.pl/