MGO : Adam Sobota, Maciej Długaj – „Dynamika zdarzeń”.
„[…] wstrzymać oddech, gdy wszystkie zdolności skupiają się na uchwyceniu ulotnej rzeczywistości. To właśnie ten moment, w którym opanowywanie obrazu staje się wielką fizyczną oraz psychiczną radością.” – Henri Cartier Bresson
Prace Adama Soboty, to toczone na kole garncarskim, rzeźbiarskie formy naczyniowe. Natomiast Maciej Długaj przedstawi dwie serie fotografii skupionych na człowieku i jego relacjach z otoczeniem. Obaj artyści starają się uchwycić ulotną i niepowtarzalną chwilę. Dynamiczny przypadek, który decyduje o ostatecznej formie obrazu (fotografii), jaki i formie rzeźbiarskiej bryły.
Maciej Długaj (ur. 1980 r. w Tychach) studiował w Szkole Filmowej Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach (2001–2006), na kierunku: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii. Został operatorem filmowym. Dyplom Magistra Sztuki Operatorskiej obronił w 2013 roku. Był wieloletnim pracownik stacji telewizyjnej TVN, operatorem kamery wielu produkcji telewizyjnych oraz filmowych. Jest autorem zdjęć m.in. do kilku sezonów programu „Kobieta na krańcu świata” oraz programów Przemka Kossakowskiego. W 2023 roku premierę będzie miał pełnometrażowy film fabularny, pt. „Skarbek”, do którego Maciej Długaj zrealizował zdjęcia.
Adam Sobota – jest absolwent ASP we Wrocławiu, Wydziału Ceramiki i Szkła; dyplom ukończył w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej (2000), a aneks z malarstwa w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej. Uczestniczył w licznych ceramicznych i interdyscyplinarnych wystawach w Polsce. Jego formy rzeźbiarskie znajdują się w prywatnych i państwowych kolekcjach w Polsce, USA oraz Szwecji. W przerwach między realizacjami ceramicznymi, z sukcesami angażuje się w działalność projektową – jest m.in. laureatem I nagrody za serwis internetowy w Ogólnopolskim Konkursie Inwencji Plastycznej IDEA 2002 w Toruniu. Prowadzi autorską pracownię ceramiczną w Przyszowicach pod Gliwicami.
Wystawa potrwa do 3 marca 2023.
Źródło : https://kultura.tychy.pl/