„Spotkajmy się na Wolności” – wernisaż.
Wystawa skoncentrowana jest przede wszystkim na malarstwie twórców: Izabeli Wądołowskiej, Agnieszki Kuśpiel, Anety Mlaś, Bartosza Hadrysia, Michała Lacha.
Twórczości malarskiej równolegle towarzyszy muzyka. To naturalne połączenie sąsiadujących ze sobą pracowni artystów. Tu na Palcu Wolności na co dzień przenikają się dźwięki prób muzycznych, teatralnych i procesów plastycznych działań. Michał Sosna jest muzykiem, który na wystawie „Spotkajmy się na Wolności” prezentuje swój dźwiękowy performance. Wystawa jest zaproszeniem do obejrzenia i posłuchania twórczości tyskich artystów, ale również zaproszeniem do współistnienia z ludźmi i miejscem, w którym tworzą, do wspólnej rozmowy, wymiany pomysłów i korzystania z obecności.
Agnieszka Kuśpiel – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (wydział grafiki warsztatowej, dyplom w pracowni intermediów i technik cyfrowych). Wcześniej ukończyła trzyletnie Studium Reklamy i Marketingu. Przez 23 lata pracowała w Grupie Medialnej. Tam zajmowała się kontaktami z klientami biznesowymi. W 2020 r. wraz z Izabelą Wądołowską powołała do życia grupę kreatywną SIS – Spotkanie i Sztuka, dzięki której wróciła do twórczości artystycznej. Obecnie prowadzi również sesje w ramach malarstwa intuicyjnego. Jest także instruktorką gimnastyki słowiańskiej. Uczestniczyła w kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce. Malarstwo traktuje jako wielowymiarową formę przekazu. Sztuka stała się dla niej sposobem komunikacji ze światem. Eksploruje wszystkie możliwe formy malarskie i graficzne. Preferuje przekaz oparty na emocjach – swego rodzaju „zapis energetyczny”. Lubi łamać przyjęte formy i utarte stereotypy.
Aneta Mlaś (pseudonim artystyczny Touanda) – od kilkunastu lat mieszka i tworzy w Tychach. Uprawia rysunek, ilustrację i malarstwo abstrakcyjne. Ma na swoim koncie ponad 20 wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, m in.: w Łodzi, Kętrzynie, Warszawie, Katowicach. Laureatka kilku nagród i wyróżnień z dziedziny sztuki i poezji. Wybrana Artystą Lipca (2014 r.) w konkursie organizowanym przez „Qadrans Qltury” oraz portal artystyczny Talent.pl. Współpracuje z kilkoma internetowymi galeriami sztuki, a jej rysunki i obrazy znajdują swoich właścicieli w kraju i zagranicą (Irlandia, Francja, Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia). Jest opiekunem artystycznym Klubu Twórców Sztuki „Paleta” (TSM „Oskard”) oraz była członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury w Tychach w latach 2015-2020. Wyróżniona w 2021 roku przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za działalność artystyczną i upowszechnianie kultury. Od 2021 roku jest pierwszym, oficjalnym Ambasadorem polskiej marki piśmienniczej RYSTOR, z którą tworzy ciekawe projekty opakowań i produktów. Współpracuje z firmą DoubleRoom, tworząc autorskie wzory tapet. Jest także członkinią projektu artystycznego SIS – Spotkanie i Sztuka. Zawodowo, jako specjalista ds. społeczno-kulturalnych, prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, organizuje wystawy i wydarzenia kulturalne w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” TSM „Oskard” w Tychach.
Bartosz Hadryś – urodzony w Tychach, mieście, w którym pracuje i tworzy. Uprawia malarstwo i rysunek. Przy tworzeniu abstrakcyjnych form, w swoich autorskich pracach wykorzystuje technikę olejną, dającą duże możliwości operowania światłem i kolorem. Abstrakcje każdorazowo odsyłają i nawiązują do spójnego świata, stworzonego przez artystę, który to świat stał się motywem przewodnim i charakterystycznym jego twórczości. Oprócz tych form pojawiają obrazy „na pograniczu”, w których Hadryś wrzuca człowiecze figury. Zawsze będące na krawędzi. Gdzieś na granicy. Nieliczne, ale istotne dla zrozumienia jego twórczości są portrety. Pozorny spokój postaci, zakłóca odczuwalny mrok, cień – niepokój, który dominuje dzieło. Artysta nigdy nie tytułuje obrazów aby nie ograniczać wyobraźni potencjalnego odbiorcy. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem nagród i wyróżnień w konkursach z dziedziny malarstwa i rysunku. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, Niemczech i Szwajcarii, są także stale prezentowane na wystawach krajowych.
Izabela Wądołowska – jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wydziału grafiki warsztatowej. Podyplomowo studiowała w Międzywydziałowej Katedrze Scenografii przy ASP w Warszawie. Na co dzień zajmuje się ilustracją, projektowaniem graficznym, malarstwem oraz wychowaniem dwóch córek. Jest również stypendystką Ministra Kultury 2007 i 2009 roku w kategorii „sztuki plastyczne”. W latach 2004-2016 (jako scenograf i kostiumolog) współpracowała z wieloma teatrami dramatycznymi w Polsce m.in.: w Warszawie, Katowicach, Bydgoszczy, Toruniu, Wałbrzychu, Koszalinie, Kielcach, Olsztynie, Łodzi. Uczestniczyła również w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W 2014 roku stworzyła komercyjną markę Double Room, która rozwija się do dziś, dla której stworzyła ponad 200 wielkoformatopwych murali cyfrowych. W 2020 roku wraz z Agnieszką Kuśpiel powołała do życia grupę kreatywną SIS-Spotkanie i Sztuka, dzięki której wróciła do działań malarskich. Grupa ma na celu aktywację kobiet-artystek po czasie twórczej stagnacji (związanej z wychowaniem dzieci i nie tylko), edukację artystyczną, prowadzenie warsztatów oraz organizację wystaw artystycznych. W pracy twórczej poszukuje dla siebie przestrzeni i zadań, w których może łączyć swoje różne umiejętności. Bawi ją ciągłe rozszerzanie swojego „wachlarza możliwości”, pociąga wielowymiarowość działań oraz łączenie sił twórczych. Jej praca to ciągłe przypomnienie o wyzwoleniu, które daje sztuka.
Michał Lach – urodzony w 1986 roku w Tychach. W tym samym mieście ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego. W 2012 roku uzyskał tytuł Magistra Sztuki w specjalności Malarstwo w Architekturze i Urbanistyce w pracowni profesora Jarosława Kweclicha na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dwa lata później na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Elżbiety Pakuły-Kwak obronił tytuł licencjacki w specjalności projektowanie architektury wnętrz. Pracował jako asystent w pracowni malarstwa profesora Włodzimierza Kuleja na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jest finalistą II Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz IN/AW/2012 w Krakowie, również laureatem IX Festiwalu Sztuki Wysokiej „Od, do i pomiędzy…” w Bytomiu. Jego prace znajdują się w kolekcji Śląskiej Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Uczestniczył w wielu międzynarodowych wystawach.
Źródło : https://kultura.tychy.pl/