48. Tyskie Spotkania Teatralne – Vedran Rudan : „Miłość od ostatniego wejrzenia”
48. Tyskie Spotkania Teatralne. Nurt mistrzowski.
Adaptacja bestsellerowej książki Vedrany Rudan, znanej w Polsce chorwackiej pisarki, która, z właściwą sobie bezkompromisowością i wyłaniającym się z najciemniejszych zakamarków poczuciem humoru, opowiada o miłości i nienawiści, poniżaniu i zemście.
przekład: Marta Dobrowolska-Kierył
reżyseria i adaptacja: Iwona Kempa
scenografia i kostiumy: Joanna Zemanek
obsada: Karolina Charkiewicz, Magdalena Czerwińska, Anna Gajewska, Małgorzata Niemirska, Agata Wątróbska
Spektakl dla widzów dorosłych
NAGRODY:
Zabrze – XIX Festiwal Dramaturgii Współczesnej
Rzeczywistość Przedstawiona 2019
* nagroda Jury dla Iwony Kempy za reżyserię i opracowanie tekstu
* nagroda Jury Młodych dla Iwony Kempy za najlepszy spektakl
* nagroda aktorska dla Magdaleny Czerwińskiej
* nagroda aktorska dla Anny Gajewskiej
* nagroda aktorska dla Agaty Wątróbskiej
* wyróżnienie dla Joanny Zemanek za scenografię i kostiumy
RECENZJE:
„O przemocy trzeba mówić, a Kempa robi to niezwykle przejmująco i poruszająco”
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/266890.html
„Perfekcyjna reżyseria Iwony Kempy uczyniła z tego widowiska coś żywego i wciągającego”
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/267014.html
„Rzadko wspominam całą obsadę, ale też rzadko cała obsada wznosi się na takie wyżyny aktorstwa”
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/268419.html
Biogramy:
Vedrana Rudan (1949) Chorwacka pisarka, dziennikarka, felietonistka. Pracowała w radiu i telewizji. Jedna z najwyrazistszych postaci współczesnych Bałkanów, doceniana za bezkompromisowość, odwagę i szczerość. Autorka skandalizujących powieści m.in. „Ucho, gardło, nóż”, „Murzyni we Florencji”, „Oby cię matka urodziła”, „Miłość od ostatniego wejrzenia”. W swojej twórczości zajmuje się relacjami damsko-męskimi, kwestią kobiet oraz ich pozycji społecznej we współczesnym świecie. Jej książki zostały przetłumaczone na język polski, angielski, węgierski, słoweński, francuski, włoski i macedoński. Jej teksty były wielokrotnie wystawiane na scenach teatralnych w Chorwacji, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Serbii. Prowadzi popularnego bloga www.rudan.info.
Iwona Kempa (1967) Absolwentka teatrologii na UJ i reżyserii w PWST w Krakowie. Debiutowała w 1996 r. w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu „Karykaturami” J.A. Kisielewskiego, za które otrzymała nagrodą im. Bohdana Korzeniewskiego przyznawaną wówczas młodym reżyserom. Od 2006 do 2012 r. pełniła w toruńskim teatrze funkcję Dyrektora Artystycznego oraz doradcy programowego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT. W latach 1996-2012 współpracowała z teatrami w Opolu, Łodzi, Kaliszu, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, a także Akademią Teatralną w Warszawie i PWST w Krakowie. Realizuje głównie teksty współczesnych dramaturgów m.in. H. Levina, L. Norena, P. Asmussena, M. Mcdonagha, Z. Egressyego, J. Haya, a także S.Becketta i I.Bergmana. Iwona Kempa jest laureatką wielu festiwali teatralnych m. in.: Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach, Festiwalu Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt” w Szczecinie, Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu. W 2008 roku otrzymała „Laur Konrada” katowickich „Interpretacji” za spektakl ”Pakujemy manatki” H. Levina. Od roku 2008 roku stale współpracowała z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie stworzyła spektakle docenione przez krytykę i publiczność, „Udręka życia” H. Levina otrzymała nagrodę dla najlepszego reżysera przeglądu „Oblicza Teatru”, a spektakl „Za chwilę” P. Assmusena został uznany za największe wydarzenie teatralne Krakowa w roku 2012 i otrzymał nagrodę im. S. Wyspiańskiego. W latach 2012-2016 Iwona Kempa jako Zastępca Dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie pełniła funkcję Kierownika Artystycznego Małopolskiego Ogrodu Sztuki. W roku 2016 w Teatrze Ateneum wyreżyserowała spektakl „Ojciec” F. Zellera z Marianem Opanią w roli głównej, a w kolejnym sezonie „Nad Czarnym jeziorem” Dei Loher. W 2017 roku zrealizowała spektakl na podstawie powieści Vedrany Rudan „Murzyni we Florencji” w Teatrze Nowym w Krakowie, za który wraz z zespołem aktorskim ponownie otrzymała krakowską Nagrodę im. S. Wyspiańskiego za wydarzenie sezonu w teatrze nieinstytucjonalnym. Iwona Kempa od 2013 jest pedagogiem krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, a od września 2016 Dziekanem Wydziału Reżyserii Dramatu AST.
Joanna Zemanek (1979) Artystka wizualna. Urodziła się w Łękach w województwie małopolskim. W 2005 roku uzyskała podwójny dyplom z tkaniny artystycznej i malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Adiunkt na tymże wydziale w Katedrze Rysunku. Od 2009 asystent na kierunku wzornictwo w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. W latach 2001–2003 studentka Instytutu Historii Sztuki na UJ. W 2012 roku obroniła doktorat w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Wydziale Malarstwa w macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się tkaniną artystyczną, tworzy obiekty, instalacje, filmy wideo, jest również kuratorem wystaw. Uczestniczka ok. 80 wystaw zbiorowych oraz autorka wystaw indywidualnych. Ważniejsze to: 2010 – Galeria Gardzienice i Galeria Labirynt, Lublin; 2016 – galeria Instytutu Polskiego w Bratysławie, Galeria Malarstwa w ASP w Krakowie. Ważniejsze nagrody: 2018 – Nagroda Wyszehradzka (Visegrad Award) oraz 2015 – nagroda Instytutu Polskiego w Bratysławie na Międzynarodowym Triennale Tkaniny Textile Art of Today; 2013 – nagroda za najlepszy debiut na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi; 2010 – Plakieta Honorowa IAIAP za promowanie współczesnej tkaniny artystycznej poza granicami kraju, wręczona na 3. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Struktury Powiązań, Tkanina Artystyczna, Transformacje.
Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło : https://kultura.tychy.pl/