Chorwacki Karlovac miastem partnerskim Tychów.

 


Wczoraj do Tychów przyjechała delegacja z chorwackiego Karlovacu. Dziś (2.09) w Tychach spotkała się z władzami miasta, by podpisać list intencyjny dotyczący współpracy obu miast. Odsłonięto także tablicę „Rondo Chorwackie” u zbiegu ulic Towarowej i łącznika z ulicą Beskidzką w Tychach.

W skład delegacji weszli: Ambasador Chorwacji w Polsce – Tomislav Vidošević, Konsul Generalny Chorwacji w Polsce – Paweł Włodarczyk, Pani Ivana Fočić – wiceburmistrz miasta Karlovac, Eva Sobotik-Pavan – Główny Specjalista ds. Współpracy Lokalnej i Regionalnej oraz Międzynarodowej Miasta Karlovac.

W sali sesyjnej Urzędu Miasta Tychy o godz. 10.00 Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów oraz Ivana Fočić – wiceburmistrz miasta Karlovac podpisali list intencyjny o współpracy obu miast. W wydarzeniu wzięli udział także m.in. przedstawiciele urzędu miasta, Rady Miasta Tychy, Tyskiej Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Miasta.

W treści listu czytamy:

Miasto Karlovac i miasto Tychy, w celu zwiększenia wzajemnego zrozumienia i przyjaźni pomiędzy narodami Chorwacji i Polski oraz rozwijania współpracy pomiędzy dwoma miastami, postanawiają podpisać list intencyjny, w którym obie strony wykazują chęć podpisania w przyszłości Porozumienia o nawiązaniu przyjacielskich kontaktów jako miasta partnerskie. Podpisaniem tegoż listu intencyjnego obie strony wyrażają zainteresowanie pogłębianiem współpracy obu miast w zakresie turystyki, gospodarki, nauki i technologii, kultury, edukacji i sportu, w celu propagowania wspólnego rozwoju i dobrobytu.

– To dla naszego miasta bardzo istotne i ważne – mieć partnerów za granicą, o czym przekonaliśmy się wiele razy, w sytuacjach, w których potrzebujemy wsparcia w rozwiązywaniu problemów, kiedy tak naprawdę chcemy pokazywać naszym mieszkańcom, że wspólnie budujemy Europę. Prezydent Tychów Andrzej Dziuba zawsze, gdy rozmawiamy o partnerstwie z różnymi miastami mówi o tym, że nie chce by to były puste słowa i podpisane kartki papieru. Chcemy, by to było konkretne działanie. Wierzę że w tym przypadku właśnie tak będzie. Po pierwszych rozmowach już wiemy, że różnych pomysłów współpracy i łączników między naszymi miastami jest bardzo dużo. To pozyskiwanie pieniędzy unijnych i wymiana doświadczeń w jaki sposób to robić, rozwój strefy gospodarczej, wymiana doświadczeń między przedsiębiorcami. Nasza współpraca będzie z pewnością miała także wymiar wymiany kulturalnej, artystycznej, której początek już dziś – mówił tuż przed podpisaniem listu intencyjnego Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

– Znajdujemy się w chwili wyjątkowej – mam tu na myśli brutalną agresję Rosji na Ukrainę. Mówię to tutaj wyraźnie i głośno, bo to co teraz widzimy to są obrazki żywcem wyciągnięte z roku 1991 roku, ponieważ właśnie wtedy w Chorwacji mieliśmy do czynienia dokładnie z taką samą wojną jak w Ukrainie. Polska która sama miała bardzo trudną i skomplikowaną historię, teraz jest liderem jeśli chodzi o okazywanie pomocy i zrozumienia ofiarom tego konfliktu. Ostoją humanizmu. Myślę, że w tym jesteśmy bardzo zgodni – musimy się zjednoczyć i potrzebujemy pokoju. Stąd ten list intencyjny obejmujący różne aspekty współpracy począwszy od gospodarczej poprzez kulturalną – mówił podczas spotkania Ambasador Chorwacji w Polsce – Tomislav Vidošević.

Ivana Fočić – wiceburmistrz miasta Karlovac podkreśliła: Podczas rozmów o dziedzinach, w których możemy współpracować pojawiło się wiele punktów wspólnych. Jestem podbudowana otwartością przedstawicieli miasta Tychy i jestem przekonana, że będziemy razem pracować dla dobra mieszkańców Tychów i miasta Karlovac.

– Polacy są na trzecim miejscu wśród narodów, które najczęściej odwiedzają Chorwację. Codziennie spotykamy się z tymi historiami, jak bardzo się podoba Polakom na wakacjach w Chorwacji, a ja tutaj mogę powiedzieć, że w Polsce czuję się jak w domu. Dlatego jestem przekonany, że to nie będą puste słowa jeśli chodzi o współpracę. Znając Panią wiceburmistrz miasta Karlovac (które jest miastem turystycznym, położonym nad czterema rzekami) która jest bardzo zorientowana na przyszłość, wiem że ta współpraca będzie bardzo owocna –  mówił Ambasador Chorwacji w Polsce – Tomislav Vidošević.

Po podpisaniu listu intencyjnego delegacja udała się na symboliczne odsłonięcie „Ronda chorwackiego”, położonego u zbiegu ulic Towarowej i łącznika z ulicą Beskidzką w Tychach.

Z propozycją nadania nazwy ronda lub ulicy w Tychach wystąpił do prezydenta miasta w lutym tego roku Konsul Republiki Chorwacji w Krakowie – Paweł Włodarczyk. Konsul swoją propozycję uzasadniał przypadającą w tym roku 30-tą rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Chorwacją oraz popularnością, jaką cieszy się Chorwacja wśród Polaków, także mieszkańców Tychów. 25 sierpnia br. Rada Miasta Tychy jednogłośnie przyjęła uchwałę w tej sprawie. Podczas dzisiejszego spotkania uchwałę przetłumaczoną na język chorwacki Barbara Konieczna i Sławomir Sobociński – radni Rady Miasta Tychy przekazali na ręce Ambasadora Chorwacji w Polsce oraz wiceburmistrz miasta Karlovac.

Członkowie delegacji w piątek, odwiedzili także spółki miejskie PKM, Master, RCGW oraz Park Wodny Tychy. Po południu zwiedzą tyskie Browarium, a o godz. 17.00 na Placu Baczyńskiego wezmą udział w plenerowym recitalu fortepianowym – Dory Petković – chorwackiej artystki młodego pokolenia. Wstęp na koncert jest wolny.


Źródło : https://umtychy.pl/